Ob 30-letnici delovanja so se obiskovalci v Kulturnem domu v Predosljah s Folklorno skupino Iskraemeco sprehodili po slovenskih pokrajinah. (Foto: Gorazd Kavčič)

"Al hotla bi z mano plesati?"

Aprila je ob tridesetletnici delovanja v Kulturnem domu Predoslje Folklorna skupina Iskraemeco pripravila večer plesa, glasbe in običajev.

Folklorna skupina Iskraemeco s svojim udejstvovanjem bogati slovenski in svetovni kulturni prostor že kar tri desetletja. Skupina je v soboto, 26. aprila, napolnila Kulturni dom v Predosljah in na zanimiv način obeležila jubilej. Rdeča nit koncerta oziroma kar predstave (poimenovali so jo "Al hotla bi z mano plesati?") je bila zgodba o starejših, ki ostanejo na stara leta sami, otroci pa so se razselili po vsej Sloveniji. Ene najdemo celo v Reziji. Starša Gašper in Urša zvečer v kuhinjskem kotu razpravljata o zlati poroki in o tem, kakšna je njuna zapuščina otrokom. Predvsem ples, ugotovita. Tako se začne razpredati zgodba (plesnih) obiskov, ko se vrnejo razseljeni otroci, prinesejo iz različnih krajev tipična darila in odplešejo značilni ples za tisti konec Slovenije.

Gledalec v dvorani se tako spozna z goričkimi, prekmurskimi, obrtniškimi, primorskimi, belokranjskimi, rezijanskimi, gorenjskimi in meščanskimi plesi, predstavo pa popestri tudi tamburaški ansambel.

Tridesetletnico je na odru tako obeležilo več kot sto sodelujočih Folklorne skupine Iskraemeco, v kar so bile vključene vse njene skupine: najmlajša, starejša, mladinska, članska, 40+, tamburaški in tudi glasbeni ansambel.

Po zaključku programa je sledila podelitev Maroltovih priznanj in podelitev posebnega priznanja skupini CIOFF Slovenije, v sklopu praznovanja pa so v Kulturnem domu omenjeni folkloristi pripravili tudi posebno razstavo noš, kostumov oziroma oblačil z območja Gorenjske iz 18., 19. in začetka 20. stoletja.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Domžale / ponedeljek, 10. januar 2011 / 07:00

Železniško postajo Rodica porušili

Dobrih 75 let star objekt je bil zaradi dotrajanosti prenevaren za okolico. V krajevni skupnosti, kjer so rušitvi nasprotovali, si zdaj želijo, da bi postajo zgradili na novo in jo napolnili z novimi...

Objavljeno na isti dan


Kultura / petek, 22. maj 2020 / 15:27

Največja ulična razstava plakatov

Več kot dvesto plakatnih sporočil na temo novega koronavirusa kroži po družbenih omrežjih, nekatera so že na slovenskih ulicah, nekaj pa jih še čaka na izpostavitev v javnem prostoru. Gre pravzaprav z...

Šport / petek, 22. maj 2020 / 15:24

Imel je tudi čas za igranje

Smučarski skakalec Anže Lanišek je prve proste dni po zaključku sezone preživel predvsem z dvoletnim sinom, sedaj pa se z reprezentančnimi prijatelji že pripravlja na novo sezono.

Kronika / petek, 22. maj 2020 / 15:24

Tri onesnaženja potoka

Velesovo – V potoku v Velesovem so ta teden dvakrat, v torek in včeraj, opazili znake onesnaženja. Obakrat so posredovali kranjski poklicni gasilci, ki so v potok namestili pivnike in pregledali ok...

Gospodarstvo / petek, 22. maj 2020 / 15:23

GEN-I lani rekordno

Kranj – Iz Skupine GEN-I so sporočili, da so imeli v letu 2019 rekordno prodajo 83,4 TWh električne energije. Ob realizirani prodaji 2,2 milijarde evrov so ustvarili za 18,4 odstotka višji dobiček,...

Gorenjska / petek, 22. maj 2020 / 12:01

Še naprej odlična epidemiološka slika

V Sloveniji tudi po včerajšnjih testih ostajamo na skupnem številu 1468 potrjenih primerov s covidom-19. V ponedeljek se v šole vračajo devetošolci, sproščajo se še nekateri drugi ukrepi.