Propadli podjetnik želi resnico
"Zadeva naj se zaključi in na dan naj pride resnica," je v petek na kranjskem sodišču dejal propadli podjetnik Gregorij Debelak, ki mu je nekdanji tržiški župan Pavel Rupar domnevno grozil s strelom v koleno.
Kranj – V petek so na Okrožnem sodišču v Kranju z zaslišanjem prič nadaljevali sojenje nekdanjemu tržiškemu županu Pavlu Ruparju. Kranjsko tožilstvo mu očita zlorabo položaja v primeru »marmor«, jemanje podkupnine od gradbenika Gregorija Debelaka, kateremu naj bi tudi grozil s strelom v koleno, in neupravičeno obračunavanje stroškov za bivanje v pobratenem francoskem mestu Saint Marie aux Mines. Občina Tržič ga subsidiarno še toži, da je Ladu Rotu neupravičeno podpisoval študentske napotnice.
Zgodbo o domnevnih grožnjah, ki naj bi jih leta 2004 izrekel Gregoriju Debelaku, tedaj lastniku gradbenega podjetja Elkoterm, ki je vmes že propadlo, je najprej pomagal osvetliti direktor Stanovanjske zadruge Gorenjske Franci Teran. Potrdil je, da je mu je Rupar v gostišču Dežman na Kokrici naročil, naj Debelaku sporoči, da bo samo še enkrat prišel na Brezje in ga ustrelil v koleno. »Vprašal me je še, ali lahko od Debelaka priskrbim izjavo, da je tisti denar posojilo. Kakšen denar, ga nisem spraševal. Dejal je še, da bo poskrbel, da bo Debelak ostal brez dela. To sem kasneje Debelaku tudi povedal,« je razložil Teran. Pri pričanju si je pomagal z listinami, za katere se je kasneje ugotovilo, da so kopije dokumentov, ki so v sodnem spisu, kar se je Ruparjevemu zagovorniku Janezu Koščaku zdelo zelo sumljivo. Odvetnik je tedaj kot dokaz sodišču ponudil zgoščenko, na kateri da je posnetek pogovora med Ruparjem in Teranom. Priča je odvrnila, da ne verjame, da ga je Rupar tedaj snemal, mu je pa kasneje Ruparjev prijatelj res prinesel neko zgoščenko s pogovorom. Obdolženi je večkrat protestiral, da Teran laže, slednji pa se je nato razburil, da ga samo želijo predstaviti kot lažnivca.
Gregorij Debelak je sodišču opisoval precej zapletene odnose med njegovim podjetjem ter občino Tržič. Pojasnil je tudi, da mu je Rupar posodil denar, on pa ga je vračal, nekaj tudi na roke, za kar pa nima dokazov. Prav zaradi slednjega naj bi ga kasneje prisili, da je podpisal še asignacijsko pogodbo med Elkotermom, SGP Tržič in občino, zaradi česar je bil (in Rupar) lani obsojen zaradi navideznega posojila. »Kmalu po tem, ko sta me zaradi te pogodbe obiskala kriminalista, me je poklical Rupar in dejal, naj vse umaknem. Grozil mi je, da bo šlo vse v nič, če ne bom pameten. Tedaj sem se ustrašil, saj sem imel premoženje, danes pa se ne bi več, saj imam samo še golo življenje. Zadeva naj se zato zaključi in na dan naj pride resnica,« je pripovedoval sodnici Marjeti Dvornik.
Zaslišali so tudi nekdanje občinske uslužbence Borisa Tomažiča, Izidorja Jeralo in Marto Jarc. Povedali so, da študentskih napotnic Ladu Rotu, ki jih je podpisal župan Rupar, niso posebej preverjali, da pa je bilo vse v skladu s predpisi. Rota so v Tržiču videli samo enkrat. Kaj je delal za občino oziroma župana, nihče ni znal natančno povedati.