Varna hiša možen izhod iz nasilja
Centri za socialno delo na območju Gorenjske, regijska koordinatorica za obravnavo nasilja in društvo za pomoč ženskam in otrokom žrtvam nasilja Varna hiša Gorenjske so pripravili posvet o nasilju v družini.
Kranj - Strokovnemu posvetu je prisluhnilo okoli 90 udeležencev iz vladnih in nevladnih ustanov, med predavatelji in slušatelji so bili ljudje s področja sociale, zdravstva, policije, sodstva … Množična udeležba je dokaz, kako se odzivamo na pojavnost nasilja v družini, je v uvodu dejal Marjan Podbevšek, direktor Centra za socialno delo Kranj. Srečanje naj bi prispevalo k ozaveščanju javnosti o nasilju v družini, predstavilo možnosti pomoči, poudarilo medsebojno sodelovanje in povezovanje vseh, ki se pri svojem delu srečujejo z žrtvami in povzročitelji nasilja in se vključujejo v obravnavanje in preprečevanje te problematike. Namenjeno pa je bilo tudi praznovanju pete obletnice delovanja varne hiše na Gorenjskem. Od letošnjega marca imamo v Sloveniji zakon o preprečevanju nasilja v družini, sedaj so v delu podzakonski akti, je na posvetu dejala direktorica direktorata za družino na ministrstvu za delo Majda Erzar. Menila je, da si ne smemo zatiskati oči pred dejstvom, da nasilje v družini obstaja in da pri odkrivanju tovrstnega nasilja ne gre za blatenje instituta družine, temveč jo želimo očistiti tega madeža. O problematiki družinskega nasilja je spregovorila Aleksandra Ogrin, regijska koordinatorica za obravnavo nasilja, ki je nanizala tudi podatke o obsegu tega pojava. Nasilje v družinah narašča, v petih letih so policisti obravnavali prek 40 tisoč primerov tovrstnega nasilja, centri za socialno delo povprečno letno obravnavajo 243 primerov. Število prepoznanih in prijavljenih primerov nasilja v družini se veča, kar kaže na večjo ozaveščenost družbe o tem problemu in možnostih, kako žrtvam (predvsem otrokom in ženskam) pomagati. Žal veliko primerov ostaja prikritih.
Varna hiša je eden od možnih izhodov iz nasilja, je na posvetu dejala vodja Varne hiše Gorenjske Vilma Regovc. V Sloveniji jih je enajst, gorenjska je bila ustanovljena pred petimi leti, njeno delo poleg ministrstva za delo sofinancirajo vse gorenjske občine, trenutno pa se z njimi dogovarjajo tudi za možnost, da bi z ureditvijo stanovanja omogočili bivanje še sedmim uporabnicam. Sedaj v varni hiši lahko prebiva šest žensk z otroki, ki se umaknejo nasilnežu v družini in ob strokovni pomoči okrevajo od posledic, ki jim jih je pustilo nasilje, ter krepijo lastne moči za življenje po odhodu iz hiše. V petih letih je v varni hiši prebivalo 111 žensk z otroki, skupaj 215 stanovalcev. Peto obletnico Varne hiše Gorenjske bodo proslavili jutri v Preddvoru.