Ste za ustanovitev Gorenjske pokrajine?
Na posvetovalnem referendumu o območjih in imenih pokrajin v Sloveniji ter statusu mestne občine Ljubljana 22. junija bomo lahko odločali o ustanovitvi 13 pokrajin.
Kranj - Državna volilna komisija je ta teden odločila, da gre za 13 lokalnih referendumov, saj se tudi referendumski izid ugotavlja na toliko območjih. Sprejela je rokovnik referendumskih opravil in pripravila 392 različnih glasovnic. Glasovanj v tujini ne bo, državljani, ki živijo na tujem, pa lahko glasujejo, če bodo na dan referenduma v domovini. Roki za opravila, potrebna za izvedbo referenduma, so začeli teči 23. maja, do srede pa je bil tudi rok za prijavo referendumske kampanje pri državni volilni komisiji.
O pokrajinah se bomo torej odločali v nedeljo, 22. junija. Referendumskih območij je trinajst, tretje od njih zajema 18 občin na Gorenjskem. Gorenjci bomo na referendumu odgovarjali na vprašanje, ali smo za to, da se v skladu s 143. členom ustave ustanovi Gorenjska pokrajina, ki bo obsegala občine Bled, Bohinj, Cerklje, Gorenja vas-Poljane, Gorje, Jesenice, Jezersko, Kranj, Kranjska Gora, Naklo, Preddvor, Radovljica, Šenčur, Škofja Loka, Tržič, Železniki, Žiri in Žirovnica. Referendumski izid se ugotavlja za celotno referendumsko območje in za območje vsake občine posebej. Prebivalci občin Domžale, Kamnik, Lukovica, Medvode, Mengeš, Moravče, Trzin in Vodice, ki naj bi po predlogu vlade sodile v Osrednjeslovensko pokrajino, so v šestem referendumskem območju, ki vključuje 37 občin. V trinajstem referendumskem območju pa je mesto Ljubljana, kjer bodo občane vprašali, ali se strinjajo s tem, da tudi mestna občina Ljubljana dobi status pokrajine.