Odstranili razbitine letala

Začasna sestava Civilne zaščite, v kateri je bilo tudi precej Gorenjcev, je po 27 letih odstranila posledice tragične letalske nesreče na Korziki iz leta 1981. Jutri bo tam spominska slovesnost.

Zgornji Brnik - Ta teden se je s Korzike vrnila skupina reševalcev, ki je dva tedna na gori San Pietro čistila ostanke nesreče letala Inex-Adrie iz leta 1981, v kateri je umrlo 180 potnikov in članov posadke. Pred odhodom so na mestu trčenja letala v goro postavili tudi spominsko znamenje, ki ga bo na jutrišnji slovesnosti odkril minister za obrambo Karl Erjavec. Po napovedih se bo spominske slovesnosti udeležilo 118 svojcev ponesrečenih.

»Uspelo nam je odstraniti vse ostanke te velike letalske nesreče, zato na gori San Pietro ni več 27,5 tone razbitin. Tam je ostalo samo še spominsko znamenje,« je v torek ob prihodu na brniško letališče sporočil poveljnik Civilne zaščite Miran Bogataj. V začasni sestavi Civilne zaščite je bilo 28 gorskih reševalcev, 14 vojakov, po šest letalcev reševalcev, gasilcev in pripadnikov Civilne zaščite, zdravniška ekipa, predstavnik inštituta za sodno medicino in dva prevajalca. Med njimi je bilo tudi precej Gorenjcev.

Kljub izjemno težkim vremenskim razmeram na Korziki, saj je nekaj dni močno deževalo, in zahtevnemu terenu je projekt popolnoma uspel, je ocenil vodja ekipe reševalcev Toni Smolej, sicer predsednik GRS Radovljica. »Na Korziko je šla najboljša ekipa, vsi so delali profesionalno in izrabili vsako uro za odstranjevanje razbitin,« je dodal.

Pregledali so celotno območje gore San Pietra, to je devet hektarjev, čeprav so prvotno načrtovali pregled le dveh hektarjev. Našli so tudi bistveno več letalskih kosov, kot so predvideli, razbitine pa so prevzele lokalne komunalne službe. Reševalci so našli tudi nekaj posmrtnih ostankov preminulih in jih predali francoskim oblastem, njihov transport v Slovenijo pa bodo urejali po diplomatski poti, je pojasnil Bogataj. Ostanke osebnih predmetov ponesrečencev so prepeljali v Slovenijo, kjer jih bodo skušali identificirati in predati svojcem.

Sanacija prizorišča tragične letalske nesreče na Korziki je stala približno pol milijona evrov. Največ denarja (352 tisoč evrov) je zagotovilo obrambno ministrstvo, 150 tisoč evrov za nastanitev in prehrano pa sta plačala Adria Airways in Kompas. Pri čiščenju so se lažje poškodovali trije reševalci, imeli so tudi tehnično okvaro helikopterja. »Pogovarjamo se, da bi reševalce, ki so sodelovali pri tej uspešni akciji, v čim večji meri vključili v državno enoto za hitre intervencije,« je še dejal Bogataj. Razmišljajo tudi o tem, da bi tako modularno enoto ponudili tudi v okviru evropskega mehanizma pomoči.

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / sobota, 19. maj 2012 / 07:00

Slavčev Gaštej za spomenik

Ena najbolj impozantnih gradenj stavbenika Josipa Slavca, Gaštejski klanec v Kranju, je že vpisan v register kulturne dediščine in je v postopku za razglasitev objekta za kulturni spomenik lokalnega p...

Objavljeno na isti dan


Tržič / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:24

Gasilci upravičeno zadovoljni

Prostovoljno gasilsko društvo (PGD) Podljubelj je na nedavni slovesnosti tudi uradno prevzelo gasilsko vozilo GVC 16/15 s cisterno za 1500 litrov vode in za šest članov posadke.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:22

»Nagnetli« sta se jabolki srčaste oblike

Podbrezje – »Narava je nepredvidljiva in vedno znova poskrbi za kakšno presenečenje,« nam je napisala Milena Vovko iz Podbrezij in dodala sliko z domačega vrta, ki prikazuje, kako sta se »skupaj na...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Kampanja Kakovost nam je blizu

Ministrstvo za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano je začelo promocijsko kampanjo Kakovost nam je blizu.

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:21

Lonček za žejne

Ob domačiji Filipa Benceta v Dolini v Dovžanovi soteski je studenček, oskrbnik domačije Zdravko Dovžan - Matevžov pa je pristavil lonček, da popotniki niso žejni, saj v kraju gostilne (žal) že dolg...

Zanimivosti / ponedeljek, 20. oktober 2014 / 00:16

Do Dubrovnika brez polnjenja

Inovator Andrej Pečjak s Češnjice pri Podnartu je pretekli konec tedna s svojim električnim avtomobilom brez vmesnega polnjenja baterij z Bleda pripeljal v 726 kilometrov oddaljeni Dubrovnik.