V glasbeno bi šel. Kitaro.
Letošnji Mörski festival kitare je devetletnemu Maticu Koširju iz Reteč prinesel zlato priznanje in drugo najvišje osvojeno število točk.
Letošnji Mörski festival kitare je bil znova zelo uspešen za mlade kitariste škofjeloške glasbene šole. Poleg več srebrnih in bronastih priznanj, ki so jih na tem vse odmevnejšem mednarodnem kitarskem festivalu dosegli učenci, pa se je najbolj izkazal devetletni Matic Košir, učenec 2. razreda kitare pri mentorju Denisu Kokalju. V prvi kategoriji, tekmovalo je 27 otrok, rojenih v letih 1999 in 2000, je posegel po prvem mestu, s 97,8 osvojene točke pa je v absolutnem smislu dosegel drugi najvišji seštevek točk. V osmih starostnih kategorijah od najmlajših do srednješolcev in študentov, se je letos zvrstilo več kot dvesto učencev iz večine slovenskih glasbenih šol pa tudi iz tujine.
Na uspeh sta ponosna tako Matic kot njegov profesor. »Vesel sem uspeha in ni mi žal vseh ur, ki sem jih porabil za dodatne vaje in učenje pesmi za tekmovanje,« je vesel Matic, ki pravi, da 100 evrov, ki jih je dobil ob nagradi, še ni potrošil in jih je dal kar v »šparovec«. Kot kaže, pa je bil Matic tudi letošnji skriti zaklad mentorja Denisa Kokalja: »Matic je že lani obetal kaj več. Pri učenju je priden in natančen, kar je pri učenju inštrumenta zelo pomembno. Kljub temu pa nisem bil prepričan, kako mu bo letos uspelo v Murski Soboti. Tekmovanje je le tekmovanje in Matic je letos nastopil prvič,« je povedal Kokalj in dodal, da so v okviru letošnjih priprav na tekmovanje pripravili tudi nekaj skupnih nastopov v Žireh, Gorenji vasi, Železnikih in v matični glasbeni šoli v Škofji Loki. Tako so lahko učenci dobili občutek za nastopanje pred občinstvom.
Festival v Murski Soboti se je v zadnjih letih zares »prijel«, saj na njem vsako leto tekmuje več učencev. Po Kokaljevih besedah je kakovost nastopajočih zelo visoka: »Poleg tega, da svoje znanje med seboj preizkusijo učenci, lahko tudi pedagogi ocenimo, kje so naši učenci v primerjavi s sovrstniki z drugih šol.« Za tekmovanje je sicer zelo pomembno, da za posameznega učenca izbereš prave skladbe. Ne smejo biti preveč enostavne, hkrati pa tudi ne preveč zahtevne. V prvem primeru kitarist ne bi v ničemer izstopal, v drugem pa bi lahko tudi imel težave pri izvedbi. Na tekmovanju je vsak predstavil tri skladbice, Matic je igral skladbe Utrujena kamela, En Musique encore in Capriccio. Slednja, sicer zelo moderna skladba, mu je bila najbolj všeč. »Prva pesem je bila seveda Kuža pazi,« je povedal Matic, ki se je za kitaro odločil, ker je inštrument, ki ga imaš vedno lahko s sabo. »Nekoč sem videl na televiziji Zorana Predina s skupino in se mi je zdelo super, pa sem doma rekel, da bi rad hodil v glasbeno šolo in bi rad igral kitaro.« Matic sicer zaključuje tretji razred, poleg glasbe pa ima rad še slovenščino in spoznavanje okolja.
Denis Kokalj je mnenja, da se bodo festivala udeleževali tudi v prihodnje, saj je tekmovanje pomembno v razvoju otrokovega odnosa do inštrumenta. Hkrati je eden od pomembnih motivov za vadbo, otrok pa v delo vloži tudi več truda. V mladih kitaristih, ki zmorejo več, pa Kokalj prepoznava tudi bodoče člane kitarskega orkestra, ki ga v okviru glasbene šole vodi.