Štefan Inglič

Na srečo pomorov čebel v Poljanski dolini ni

Na Škofjeloškem množičnih pomorov čebel, na srečo, še ni bilo. "O vzrokih je težko govoriti, a naj tako kar ostane," pravi čebelar Štefan Inglič.

Od srede aprila so se v Sloveniji zgodili številni pomori čebeljih družin. Mnogi krivijo fitofarmacevtska sredstva, spet drugi kmete in vrtičkarje, tretji čebelarje same. Štefan Inglič iz Srednje vasi je kmet in predsednik Čebelarskega društva Poljane-Škofja Loka.

V zadnjem mesecu so se po Sloveniji zgodili številni pomori čebeljih družin. Kakšno je stanje v Poljanski dolini in na Škofjeloškem?

»Kot mi je znano, v Poljanski dolini ni posebnosti, niti pomorov čebel. Občasno opazimo malenkosti, predvsem ob nepazljivosti vrtičkarjev, ki prezgodaj in ob nepravem času zavzeto škropijo sadje v cvet.«

Pomori čebel so aktualni predvsem zadnja leta. Ali jih prej ni bilo?

»Tudi prej so se pojavljali, vendar je veterinarska stroka razloge videla drugje, saj nikakor ni nihče verjel, da je razlog v fitofarmacevtskih sredstvih. Lani so Francozi že dosegli prepoved uporabe gavča, ki je pri nas pod drugim imenom še vedno dovoljen in se ga uporablja za zatiranje koruznega hrošča v severnem delu države. Tako se sedaj tudi pri nas naredi kakšna analiza v to smer, čebelarji pa upamo na čim hitrejše ukrepe in rezultate.«

 

Oljne ogrščice na Škofjeloškem skorajda ne poznamo, koruzo pa. Bi se morali čebelarji bati zaradi tega?

»Edina bojazen je na Sorškem polju in pri tistih, ki razmišljajo, da jih bo morda dosegel koruzni hrošč, zato posegajo po koruzi, ki je že prepojena s sredstvi za zatiranje koruznega hrošča. To je že v semenu koruze, kjer pa gre za dvojni problem. Ne gre le za trenutni pomor čebel ob nabiranju cvetnega prahu na koruzi, ampak tudi v skladiščenju v panju, za zimsko zalogo, ki se uporablja tudi za zarod. Tako lahko tudi pri novih čebelah povzroči iste simptome, begavost čebele.«

 

Zakaj se po vašem mnenju takšni pomori v Poljanski dolini ne dogajajo? Je razlog v bolj ozaveščenih prebivalcih, ker ste čebelarji hkrati tudi kmetje, ker tu ni toliko nasadov oljne ogrščice?

»Vse od naštetega po malem. Že pred tremi leti je bil objavljen članek o pravilni uporabi fitofarmacevtskih sredstev, ta navodila pa smo razdelili tudi gospodinjstvom v naši občini. Med bolj učinkovite metode sodijo tudi delavnice z otroki, vse od vrtcev do osnovnošolcev. Otroci zagotovo doma opozarjajo, kdaj se lahko škropi in podobno. Fitofarmacevtska sredstva niso noben bavbav, če se le uporabljajo pravilno.«

 

Kdaj jih lahko uporabljamo?

»Pravilna uporaba je ob pravem času – po 18. uri zvečer, saj s tem dosežemo, da ne pride do pomora čebel, da aktivna snov ostane dlje časa na listu in še podaljšamo dobo vlage in delovanja. Šele naslednji dan se posuši, sicer se posuši že na listu ali enostavno izpari. Škoda ob nepravilni uporabi je trojna: pomori čebel, ni učinka na rastlini, lastnik pa bo moral škropiti še večkrat. Hkrati pa s takšnim delovanjem zastruplja sebe in podtalnico.«

 

Na območju Domžal, ki niso pretirano oddaljene od Poljanske doline, so se v minulem mesecu zgodili številni pomori čebeljih družin. Kaj bi se zgodilo, če bi v dolini ostali brez polovice čebeljih družin?

»To pri nas še ne bi bilo tako katastrofalno. Če pa bi neko območje ostalo povsem brez čebel, bi bile rastline neoprašene, saj spomladi drugih žuželk v tem času ni. Za večino rastlin je že prepozno. Izkušnjo z neplodovitostjo narave smo izkusili v dolini Kopačnice, kjer tri leta ni bilo nobenega čebelarja.«

 

Ali se strinjate s trditvijo, da bi človeštvo izumrlo le pet let po izumrtju čebel?

»Tako trdijo znanstveniki. Mislim, da trditev ni daleč od resnice, saj je vse pogojeno. Če ni plodu, ni semena, posledično ni vira življenja. Tako se prekine življenjski cikel. Med je le dodatni produkt čebelarjenja in sploh ni glavna stvar čebelarjev. Še posebej ne na našem koncu, saj smo v glavnem le ljubiteljski čebelarji, ki delamo z velikim navdušenjem.«

 

Vodite čebelarsko društvo Poljane-Gorenja vas. S čim se ukvarjate zadnje dni?

»Danes v društvu deluje 33 članov, ki skupno premorejo okoli 850 panjev. Prizadevamo si uveljaviti blagovno znamko Med izpod Blegoša, veliko pozornosti posvečajo kontroli kakovosti in se veselo pripravljamo na peto ponovitev pohoda po Čebelarski poti Sv. Urbana. Namen poti je druženje, zato bomo ob zaključku prvič pripravili tudi srečanje harmonikarjev čebelarjev iz gorenjske čebelarske zveze.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Zanimivosti / nedelja, 19. maj 2024 / 17:10

Čebelnjak besniški šoli

Besnica – Pred svetovnim dnevom čebel (20. maj) so na Podružnični šoli Besnica prevzeli učni čebelnjak, ki sta jim ga v sklopu projekta #PRVAčebela poklonila Čebelarska zveza Slovenije in Prva oseb...

Objavljeno na isti dan


Bohinj / četrtek, 17. avgust 2017 / 18:06

Učili so se slovenščine

Zavod RS za šolstvo in Center šolskih in obšolskih dejavnosti (CŠOD) že šestindvajset let pripravljata poletno šolo slovenščine za otroke in mladostnike slovenskega porekla, ki živijo v tujini. Tokrat...

Kronika / četrtek, 17. avgust 2017 / 18:06

Na pomoč s helikopterji

Dežurne posadke letalstva Slovenske vojske so letos v reševalnih akcijah posredovale že več kot tristokrat, največkrat pa so poskrbele za njuno medicinsko pomoč ali pa so posredovale pri reševanju v g...

Jezersko / četrtek, 17. avgust 2017 / 18:05

Ovčarski bal na Jezerskem

Drugo nedeljo v avgustu je vsako leto na Jezerskem ob Planšarskem jezeru prireditev Ovčarski bal, na kateri prikažejo prigon ovc s planin v dolino, poskrbijo pa tudi za tradicionalno hrano in glasbeno...

Rekreacija / četrtek, 17. avgust 2017 / 18:04

Na rekreacijo v telovadnico v naravi

Telovadnice v naravi so med rekreativci, še posebno mladimi, vse bolj priljubljene in vedno več jih je. Pridemo tja ... Kaj pa sedaj? Katere vaje so primerne za splošno populacijo?

Razvedrilo / četrtek, 17. avgust 2017 / 18:02

Bohinj na Kresno noč plesal z Nino Pušlar

Tradicionalna Kresna noč v Bohinju na vrhuncu že tako rekordne turistične sezone je letos privabila še večje število obiskovalcev, ki so jih do jutranjih ur zabavali Nina Pušlar, Mono, Čupakabra in Bo...