Nove spletne zlorabe
Policija svari pred sumljivimi ponudbami iz Rusije, ki prihajajo po elektronski pošti, v katerih vabijo k sodelovanju z velikim mednarodnim podjetjem "Les-prom". Gre za novi primer spletne zlorabe.
Kranj – Naši bralki iz Kranja je v ponedeljek zgodaj zjutraj z bančnega računa izginil ves denar – skoraj pet tisoč evrov, česar niti opazila ni. Kmalu zatem jo je poklical neki Mariborčan in jo vprašal, ali mu je nakazala denar in zakaj. Ko sta ugotovila, da je nekdo najverjetneje vdrl v njeno spletno bančništvo in denar nakazal Mariborčanu, je slednji denar takoj vrnil oškodovanki, oba pa sta dogodek prijavila policiji. Tam so jima razložili, da je bil Mariborčanov račun uporabljen zgolj za »mulo« (vmesnik), saj bi ukradeni denar spletni tatovi kaj hitro spet prenesli na drug račun in tako počasi zakrili sledi.
»Opisani način zlorabe spletnega bančništva je policiji že znan in tudi ni osamljen primer,« je pojasnil Leon Keder, odgovoren za odnose z javnostjo na generalni policijski upravi. Prav te dni policija opozarja na podobne primere, ko storilci iz tujine (običajno iz Rusije, Ukrajine) prek e-pošte novačijo slovenske državljane, naj se prijavijo za sodelovanje kot lokalni predstavniki velikega mednarodnega podjetja. V prejeti elektronski pošti se največkrat omenja mednarodno podjetje »Les-prom«. Oškodovanci, ki so povabljeni k sodelovanju, storilcem običajno pošljejo svoje osebne podatke in številko svojega transakcijskega računa v Sloveniji, na katerega zatem prejmejo nakazilo. Od prejetega nakazila slovenski prejemniki (po predhodnem dogovoru s pošiljateljem denarja) odštejejo običajno provizijo v višini od šest do osem odstotkov, preostanek denarja pa posredujejo vnaprej določenemu prejemniku v tujino. Ker ta gotovina izhaja iz kaznivih dejanj, povezanih z zlorabo osebnih gesel elektronskega bančništva, zato opisano posredovanje denarja obravnavajo kot sostorilstvo pri kaznivem dejanju velike tatvine, za katero je zagrožena zaporna kazen do petih let. »Uporabnike interneta opozarjamo, naj se zaradi svoje varnosti na takšna sporočila ne odzivajo oz. neznancem ne pošiljajo svojih osebnih podatkov, saj gre v tem primeru za mednarodne organizirane združbe storilcev kaznivih dejanj,« opozarja Keder.
Policija pojasnjuje tudi druge načine spletnih zlorab. Zlikovci nam lahko pošljejo elektronsko pošto, ki ima pripet virus ali trojanskega konja. Ko se ta naseli na našem računalniku, omogoča neomejen dostop do našega sistema. Storilec pa lahko tudi izkoristi določeno ranljivost operacijskega sistema ali programa, prek katere lahko podtakne v izvajanje svoj program. Storilec lahko izkoristi tudi ranljivost Wi-Fi vmesnika. Včasih je zadosti že obisk spletnih strani, ki vsebujejo povezavo na zlonamerno Javascript kodo, ki lahko prek ranljivosti v spletnem brskalniku ogrozi varnost vašega računalnika in podatkov na njem,« je pojasnil Keder. Prav zato je priporočljivo, da uporabniki elektronskega bančništva uporabljajo programsko opremo za protivirusno in drugo zaščito ter jo redno posodabljajo.