Krivci za pomor še niso znani
Prve analize kažejo, da kmetovalci niso neposredno odgovorni za pomor čebel v okolici Domžal.
Ljubljana – Dosedanja preiskava o vzrokih za pomor čebel na območju Domžal, Zgornjih Pirnič in Grosupljega je pokazala, da za to niso neposredno odgovorni kmetovalci, je na sredini novinarski konferenci ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano dejal Matjaž Kočar, glavni republiški inšpektor za kmetijstvo, gozdarstvo in hrano, in potem pojasnil, da so z analizami ugotovili v mrtvih čebelah navzočnost treh aktivnih substanc – terbutrina, fluvalinata in klotianidina. Terbutrin sicer ni strupen za čebele, a ker v Sloveniji že več kot deset let ni registriran, kaže na trgovanje z nedovoljenimi fitofarmacevtskimi sredstvi. Tudi fluvalinat, to je insekticid za zdravljenje čebel, v Sloveniji ni registriran, uporaba pa je dovoljena v številnih drugih evropskih državah. Klotianidin, ki so ga našli v pomorjenih čebelah pa tudi v zemlji v bližini polj oljne ogrščice in v sami ogrščici, uporabljajo za kemično obdelavo semena za zaščito pred talnimi škodljivci. Inšpekcija že pregleduje semenarsko hišo, ki se ukvarja z distribucijo oz. dodelavo semena, pri tem pa bodo poskušali ugotoviti, ali so seme oljne ogrščice s tem sredstvom tretirali v Sloveniji ali so že takšnega uvozili. Pomor čebel je verjetno povzročila usodna kombinacija insekticidov, več pa bo znano po opravljenih analizah semena ogrščice.
Da bi preprečili nadaljnje pomore čebel, ministrstvo za kmetijstvo po besedah sekretarke Branke Tome predlaga čebelarjem, da čebele umaknejo iz bližine polj s cvetočo oljno ogrščico na varno preletno razdaljo. Ministrstvo bo začasno prepovedalo promet in prodajo fitofarmacevtskih sredstev poncho, cruiser in gaucho ter odredilo umik tretiranega semena, ki je že v Sloveniji. Čeprav nepravilna uporaba fitofarmacevtskih sredstev ni neposredni vzrok za pomor čebel, bodo okrepili obveščanje javnosti o pravilnem ravnanju s fitofarmacevtskimi sredstvi, poostrili nadzor nad prodajo in porabo s temi sredstvi ter spremenili pravilnik, po katerem bo za uporabnike fitofarmacevtskih sredstev obvezno izobraževanje na vsakih pet let.
V Čebelarski zvezi Slovenije poudarjajo, da fluvalinat, ki ga v večini evropskih držav uporabljajo za zatiranje varoje, ni strupen za čebele, zato ga ni mogoče uvrščati med možne krivce za pomor. Čebelarji pa se strinjajo, da pristojne službe raziščejo, kako je »zašel« v čebele.