Cesta dokončno obnovljena julija
Republiška direkcija za ceste napoveduje, da bo v lanski ujmi poškodovana cesta v Kropi v celoti obnovljena julija letos.
Kropa – Direktor Direkcije RS za ceste mag. Gregor Ficko se je v torek z radovljiškim županom Jankom S. Stuškom in njegovimi sodelavci pogovarjal o naložbah v državne ceste v občini. Po pogovorih so si ogledali potek obnove državne ceste v Kropi in za pešce zelo kritični odsek regionalne ceste v Podnartu, kjer sta se jim pri ogledu pridružila tudi Ciril Kozjek, predsednik krajevne skupnosti Kropa, in Darija Bešter, predsednica krajevne skupnosti Podnart.
Direktor republiške direkcije za ceste si je v Kropi ogledal prejšnji teden asfaltirani 300-metrski odsek ceste od Placa v smeri proti Jamniku, pri tem pa je napovedal, da bo v lanski vodni ujmi močno poškodovana cesta v celoti sanirana v začetku julija. »Veliko je bilo doslej narejenega, ne pa še čisto vse. Ker je vas spomeniško zaščitena, je bilo obnovo treba usklajevati z ministrstvom za kulturo oz. zavodom za varstvo kulturne dediščine. Upam, da bo vse, kar smo doslej naredili, tudi z estetskega vidika zadovoljilo prebivalce,« je dejal mag. Ficko in napovedal, da bodo na cesto položili še obrabno plast asfalta. Država bo v obnovo vložila 240 tisoč evrov, pri tem pa po besedah direktorja direkcije zelo dobro sodeluje tudi z občino. Kot je ob tem dejal župan Janko S. Stušek, so takšni obiski vedno dobrodošli, tokratnega pa je vesel tudi zaradi dogovora o ureditvi škarpe ob vodi in novih obljub o vložitvi dodatnega denarja v Kropo. Na novinarsko vprašanje, kaj je glavni razlog, da je obnova ceste trajala tako dolgo, je Stušek odgovoril, da je bilo treba uskladiti vgradnjo vseh infrastrukturnih vodov in pridobiti soglasje zavoda za varstvo kulturne dediščine. Mag. Ficko je ob tem dodal, da so se obnove ceste lotili celovito oz. tako, da bo ob morebitni naslednji vodni ujmi zdržala visoke vode. »Najslabše bi bilo, da bi s hitro obnovo ceste ustvarili le dober vtis, potem pa bi se izkazalo, da smo naredili slabo,« je dejal in poudaril, da priprava in izvedba takšne obnove terja tudi nekaj potrpljenja. Kar zadeva obnovo Koruznega mostu, se občina in zavod za varstvo kulturne dediščine po besedah župana Stuška še nista uskladila. Medtem ko se občina zavzema za premik mostu, za kar je že odkupila del zemljišča, zavod predlaga, da bi na isti lokaciji naredili dvižni most, ki bi ga ob morebitni vodni ujmi dvignili. Cestarji bodo predvidoma prihodnji teden tudi položili v »Gosposki ulici« začasno protiprašno plast asfalta, na celovito obnovo, ki bo z vsemi komunalnimi vodi stala od 700 do 800 tisoč evrov, pa bodo domačini morali še počakati.
Predstavniki občine in direkcije so se pogovarjali tudi o delih in načrtih na ostalih državnih cestah v občini. Kot je dejal župan Stušek, so v občini ob odseku ceste v Podnartu načrtovali ureditev hodnika za pešce, vendar se je zapletlo, ker s tem ne soglaša upravljavec javne železniške infrastrukture. Po besedah mag. Ficka so projekti za obnovo mostu čez Savo v Podnartu pri koncu, obnova je odvisna od proračuna, v načrtu pa je prihodnje leto.
Kar zadeva obnovo ceste po Lipniški dolini, naj bi prihodnje leto obnovili odsek do Krone, v letu 2010 pa naj bi se lotili še kritičnega odseka ceste od mostu čez proti Lancovemu. Ureditev krožišča med Lescami in Radovljice bo dražja, kot so načrtovali, zato bo direkcija izgradnjo 420 metrov povezovalne ceste od krožišča do »magistralke« premaknila v leto 2010. Cesto skozi Lesce bi država rada predala občini, vendar je občina brez dote, kot je slikovito dejal župan, ni pripravljena prevzeti, saj je ob njej treba podreti nekaj objektov, urediti semaforizirano križišče v središču vasi in rešiti problem križanja železnice in ceste.