Glasbeni molk v lokalih
V teh dneh je stekla akcija odklapljanja vseh avdiovizualnih naprav v gostinskihinfrizerskih lokalih, kozmetičnih salonih, trgovinah in drugih obrtnih obratovalnicah.
Obrtno-podjetniška zbornica (OZS) je namrečsvojim članom, ki morajo plačevati nadomestila za uporabo avtorskih pravic, poslalapoziv, naj se z odklopom pridružijo akciji S tišino do poštenih tarif SAZAS. V akciji, ki je bila napovedana na nedavni novinarski konferenci, sodelujejo tudi druge organizacije, ki zastopajo vse druge uporabnike avtorskih pravic. Oglasili pa so se tudi nekateri glasbeniki, ki pravijo, da nimajo vpogleda v delovanje SAZAS oziroma jih moti njihova netransparentnost.
Člani OZS so po pošti žedobili obrazec zaodpovedpogodbe z Združenjem skladateljev, avtorjev in založnikov za zaščito avtorskih pravic Slovenije (SAZAS), kdaj bodo glasbo v svojem lokalu ugasnili, pa jenjihova odločitev. Priporočeni datum odpovedi je 1. junij 2008. Nekateri so to že storili.
OZS je v zadnjem času izpeljala tudi vrsto regijskih posvetov, kamor je povabila člane, ki so najbolj obremenjeni s plačevanjem previsokih tarif, in tiste, kijih problematika dodatno zanima. Pravni svetovalec Blaž Radujko in vodja pogajalcev OZS Viktor Barlič sta navzočim na posvetu v Kranju podrobno pojasnila, kako naj člani odklopijo avdiovizualne naprave in odpovedo pogodbo s SAZAS, ter odgovarjala na njihova konkretna vprašanja. Natančnejše informacije o tem dobijo člani tudi na spletnih straneh OZS, v njihovi reviji ter na območno obrtno-podjetniških zbornicah.
Znova sta poudarila, da se z omenjeno akcijo ne želijo dolgoročno izogniti plačevanju tarif SAZAS. Ponovila sta, da je SAZAS leta 2007 samovoljno zvišal tarife za skoraj 60 odstotkov brez njihovega soglasja - torej predstavnikov uporabnikov, dolgotrajna pogajanja za primernejšo tarifo pa niso uspela. Pri OZS se jim zdi nesprejemljiva tudi zahteva SAZAS, da naj se tarife določijo v obsegu 1,2 odstotka od bruto prihodka podjetja – zavezanca za plačilo, kar je neutemeljeno in dolgoročno gledano škodljivo. Predlagata, da dejansko utihne glasba v lokalih, gostilnah, frizerskih salonih (kar bo verjetno vodilo tudi v odpovedi RTV naročnine in sorodnih naročnin), dovoljeno je predvajanje klasične glasbe že umrlih avtorjev, kdor pa se bo glasbenemu molku pridružil le delno, pa naj plačuje staro tarifo. Zanimivo je tudi, da je Urad za intelektualno lastnino takoj po zvišanju tarif potrdil, da je dvig neveljaven, vendar je ostalo samo pri tem. SAZAS se 'štrajka' oziroma glasbenega molka ne boji, češ 'pa naj izklopijo radio'.