Krvomočnica pri neplodnosti
"Ob neplodnosti v zakonu naj mož in žena popijeta po požirkih vsak dan skodelico čaja krvomočnice oz. smrdljičke," piše "stiški dohtar" Simon Ašič v Priročniku za nabiranje zdravilnih rastlin. Rožica resda ne dela čudežev, gre pa poskusiti ...
Popularna na spletu
O rožici, ki ji medicina ne posveča pretirane pozornosti, dobimo še največ podatkov na spletnih ženskih forumih, zlasti tistih, ki so namenjene mamicam, in tistim, ki bi to želele postati. Nekatere krvomočnico oz. smrdljičko (Geranium robertianum) hvalijo kot rešilno bilko, ki jim je pomagala do zanositve, druge spet dvomijo v njene čudežne učnike. Fitoterapevti menijo, da ugodno vpliva na maternično sluznico, ki jo odebeli in tako pomaga, da se jajčece lažje ugnezdi. Rožico lahko naberemo sami, saj je je povsod polno - raste po vlažnih, senčnih tleh, po starih zidovih in grobljah ter med grmičevjem. Sicer pa jo premorejo trgovine z naravnimi proizvodi in vsi večji zeliščarji po Sloveniji.
Kakšna je videti
Za tiste, ki jo boste sami nabirali, nekaj uporabnih podatkov. Rastlinica odpre svoje drobne zvezdaste cvetove v maju in cveti tja do oktobra. Cvetovi so svetlejše in tudi intenzivnejše rožnate barve. Zraste do štirideset centimetrov, je močno razvejana in dlakasta. Ima rdečkaste liste, ki so globoko razcepljeni. Cvetni sestav dopolnjujejo koničasto podolgovate plodne glavice. Od maja do pozne jeseni nabiramo cvetočo rastlino. Preden jo uporabimo za čaj, moramo plodove, če so se že razvili, odstraniti. Pa še to. Ima precej zoprn, neprijeten duh po kozlu ali stenicah. Naši predniki so ji zaradi smrdljivega vonja nadeli ime smrdljička. A moramo priznati, da tako zelo pa spet ne smrdi …
Ljudska raba
V ljudskem zdravilstvu je bila smrdljička, ki je bližnja sorodnica roženkravta, od nekdaj cenjena rastlina. Pogosto so z njo zdravili krvavitve, želodčni in črevesni katar, driske, protin in zlatenico. Silno se je obnesla pri vnetjih dlesni in zob, ustne in žrelne votline. Simon Ašič piše, da preliv oz. namok iz smrdljičke grgramo pri vnetju grla. Slednji bo koristil tudi pri bolečinah v želodcu, želodčnih in črevesnih vnetjih, driskah novorojenčkov, bolečem grlu, prsnih katarjih, revmi, protinu in proti kamnom. Obnese se tudi pri vnetju ledvic. Dobro naj bi del tudi pri kožnih neprijetnostih, kot so lišaji, ekcemi, srbež, razjede, rane in vnetja.
Namok in poparek
Krvomočnico lahko pripravimo na dva načina. Če se odločimo za hladni izvleček oz. namok ali preliv, prelijemo dve žlički posušene in zrezane rastline z dvema skodelicama hladne vode ter pustimo stati osem do deset ur v pokriti posodi. Preden pijemo, lahko malce segrejemo, a nikoli do vretja. Pijemo čez dan po požirkih. Drug način priprave je poparek: zvrhano jedilno žlico posušene in narezane krvomočnice poparimo z dvema skodelicama vrele vode ter pustimo stati deset do petnajst minut. Čez dan počasi popijemo.