Pisni dogovor s sosedi

Evropska komisija je prejšnji teden obvestila Slovenijo, da lahko nadaljuje s sprejemanjem zakona o soobstoju gensko spremenjenih rastlin (GSR) z drugimi kmetijskimi rastlinami.

Slovenija kot članica Evropske unije me more prepovedati uporabe ali gojenja gensko spremenjenih rastlin, ker bi bilo to v nasprotju z evropsko zakonodajo. To velja tudi za gojenje gensko spremenjene koruze MON 810, odporne proti koruzni vešči. Njeni hibridi so vpisani v Skupni katalog poljščin in s tem dovoljeni za pridelavo na celotnem območju unije.

Kranj – »Na ministrstvu smo zadovoljni, ker nam je uspelo prepričati komisijo, da predlagani zakon ne prepoveduje gojenja gensko spremenjenih rastlin, kljub temu pa je dovolj restriktiven glede uporabe GSR v slovenskem kmetijstvu,« je ob tem dejal minister Iztok Jarc in izrazil upanje, da ga bodo v parlamentarnem postopku podprli tudi poslanci. Pri usklajevanju med Slovenijo in Evropsko komisijo je bilo sporno predlagano zakonsko določilo, ki od pridelovalca GSR zahteva, da se o pridelavi pisno dogovori s sosednjimi pridelovalci. Medtem ko je komisija menila, da takšna rešitev ni v skladu z evropskim pravnim redom in da bi bilo dovolj le obvestilo sosedu o nameravanjem gojenju GSR, je ministrstvo zagovarjalo sklenitev pisnega dogovora. Kot je pojasnil minister Jarc, so pri takšni rešitvi vztrajali zato, ker predlagani zakon predvideva za soobstoj gensko spremenjenih rastlin z drugimi kmetijskimi rastlinami varovalni in zaščitni pas, ki pa ju pridelovalci GSR prav zaradi velike posestne razdrobljenosti in velikosti njiv ne bodo vedno mogli zagotoviti na svojem zemljišču.

Predlagani zakon omogoča vzpostavitev območij brez gensko spremenjenih rastlin, hkrati pa določa tudi postopke za oblikovanje območij za pridelavo tovrstnih rastlin. Območja brez GSR bo možno oblikovati le na podlagi (največ petletnega) pisnega dogovora vseh kmetijskih gospodarstev, ki imajo na tem območju v lasti ali v uporabi kmetijska zemljišča. Pridelovalci, ki bodo želeli pridelovati GSR, se bodo morali za to ustrezno strokovno usposobiti, pridelavo vsako leto prijaviti, prijavi priložiti pisni dogovor z lastniki oz. uporabniki sosednjih zemljišč, da pridelavi ne nasprotujejo, in sprejeti tudi obveznosti do zemljišč v varovalnem pasu okoli površine z GSR. Če bodo, na primer, na svojih površinah pridelovali gensko spremenjeno koruzo, v varovalnem pasu pa bo sosed prideloval »navadno« koruzo, bodo s tem prevzeli tveganje, da bo v sosedovem pridelku tudi določen delež gensko spremenjenih organizmov.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 7. julij 2007 / 07:00

Slovesno za ameriški praznik

Ameriški veleposlanik v Ljubljani je v torek priredil sprejem v počastitev 231. obletnice sprejema deklaracije o neodvisnosti.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / sreda, 6. marec 2013 / 07:00

Osebni trenerji

Omenil sem osebne trenerje. Če ste pomislili, da so nepotrebni, ker se vsega človek lahko naučiti sam s pomočjo časopisov, revij, televizije, interneta, prijateljev …, se motite. Verjamem, da ste...

Kronika / sreda, 6. marec 2013 / 07:00

Trčila v pešca

Kranj - Kranjski policisti so v četrtek obravnavali nesrečo, ki se je okoli 14.30 zgodila na Bleiweisovi cesti v Kranju, v njej pa se je huje ranil pešec. 22-letna voznica iz Trž...

Gospodarstvo / sreda, 6. marec 2013 / 07:00

Proti širitvi seznama lovnih ptic

V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic so se ostro odzvali na predlog za širitev seznama lovnih vrst ptic.

Kronika / sreda, 6. marec 2013 / 07:00

Požar povzročil stik na električni napeljavi

Kokrica pri Kranju - Požar v piceriji Viva na Kokrici pri Kranju, ki je izbruhnil v četrtek okoli 2. ure zjutraj, je povzročil stik v zmrzovalni skrinji v shrambi gostinskega lok...

GG Plus / sreda, 6. marec 2013 / 07:00

Vsak dan jo težko pričakujejo

Pomoč na domu, pravi socialna oskrbovalka Sadmira Mahič, ne pomeni le poskrbeti za nego in gospodinjske opravke, ampak še veliko več.