Proti širitvi seznama lovnih ptic
V Društvu za opazovanje in proučevanje ptic so se ostro odzvali na predlog za širitev seznama lovnih vrst ptic.
Ljubljana - Predlog Lovske zveze Slovenije (LZS) za uvrstitev osmih zavarovanih vrst ptic med lovno divjad je naravovarstveno in etično nesprejemljiv, opozarjajo v Društvu za opazovanje in proučevanje ptic (DOPPS). Kmetijsko ministrstvo, ki je že začelo postopek spremembe lovskih predpisov, pozivajo, naj ustavi postopke za širitev seznama lovnih vrst in odpravi vsako pobijanje ptic iz užitka ali športa. Na ministrstvu pojasnjujejo, da je sprememba uredbe o določitvi divjadi in njihovih lovnih dobah še v fazi, ko še niti niso bila soočena vsa mnenja, in da bodo sledila usklajevanja.
Kot so sporočili z DOPPS, pobudniki predlagajo, da se med lovno divjad uvrsti kozico, jerebico, sloko, kreheljca, ruševca, lisko, kormorana in grivarja. Gre za zavarovane vrste ptic, za lov nanje ni nobenega ekološkega razloga, opozarja DOPPS: »Gre za vrste, ki ne delajo škode in pri katerih umetno uravnavanje populacije ni potrebno. Pri lovu nanje bi šlo zgolj za ubijanje za šport in zabavo.« V LZS odgovarjajo, da lovci nikoli niso in tudi ne nameravajo loviti ogroženih ptic: »Spoštujemo načelo trajnostne rabe naravnih virov, kar pomeni, da lahko iz narave jemljemo le to in toliko, da s tem ne ogrozimo obstoja nobene vrste. Tako je naše poslanstvo trajnostno upravljanje z divjadjo v smislu razumne rabe le-te kot obnovljivega naravnega vira.« DOPPS nasprotuje tudi predlogu za podaljševanje lovnih dob za več vrst divjadi, V LZS pa so razložili, da želijo poenotenje datumov začetka lovnih dob nekaterih vrst ptic, ki so sedaj brez pravega razloga različni z zamikom nekaj dni.
Na ministrstvu so še pojasnili, da nameravajo v zvezi s spremembami uredbe v prihodnje najprej sklicati usklajevalni sestanek vseh institucij in društev, ki so podala mnenja: »Na tem ali po potrebi na kasnejšem sestanku bi morali priti vsaj do nekoliko usklajene verzije, ki jo bo ministrstvo poslalo še v redno medresorsko usklajevanje in šele nato v proceduro za sprejem na vlado.«