Med sosedi 90
Namera Mohorjeve družbe iz Celovca, da bo zaradi neuspešnih pogajanj s Slovenijo o pokritju finančnih bremen obnove prodala leta 1966 zgrajeni študentski dom in Slovenski kulturni center Korotan na Dunaju, je povzročila v Sloveniji in tudi med Slovenci na Koroškem živahne odzive.
Slovenski minister za zunanje zadeve Dimitrij Rupel je na seji odbora za zunanjo politiko državnega zbora povedal, da upa na ustrezno rešitev tega problema, čeprav je slovenska vlada že večkrat odklonila načrte o prihodnosti Korotana, ki niso bili ustrezno finančno in pravno pripravljeni. Ministrstvo za zunanje zadeve ne bo nasprotovalo sklenitvi posla, ki bo pravno v redu in bo koristen za manjšino, glede na slovenski prispevek pa bo treba ustrezno urediti upravljavske pravice. Poslanske skupine strank vladne koalicije so v sredinem sporočilu za javnost zapisale, da slovenska vlada ni nikoli postavila pod vprašaj nakup študentskega doma Korotan na Dunaju, ki je pomembno središče Slovencev na Dunaju. Z Mohorjevo družbo potekajo usklajevanja o lastniških in upravljavskih deležih, denar pa je zagotovljen. Ker ne gre le za nakup nepremičnine, ampak družbe, mora biti nakup izpeljan skladno z zakonodajo. Tudi slovenski študentje, ki prebivajo v Korotanu, so prosili slovensko vlado, naj reši dom in kulturno središče pred prodajo na prostem trgu. Dom ima po 43 letih uspešnega delovanja velike možnosti za razvoj na kulturnem, gospodarskem in akademskem področju, s številnimi razstavami, koncerti in drugimi prireditvami pa skrbi za ohranjanje in promocijo slovenske kulture v Avstriji. V domu bivajo pretežno slovenski študentje ekonomije, prava, arhitekture, medicine, politologije in glasbe ter študijskih smeri, ki jih slovenske univerze ne ponujajo, so zapisali v pismu in poudarili, da se jih večina po študiju vrne v Slovenijo.
Mohorjeva družba iz Celovca je v sredo izrazila začudenje nad nasprotujočimi se izjavami vlade Slovenije, še posebej pa je zavrnila izjavo ministra za zunanje zadeve dr. Dimitrija Rupla, da je vlada že večkrat odklonila načrte, ki niso bili ustrezno finančno in pravno pripravljeni. Iz Celovca so sporočili, da so jih iz kabineta ministrice za visoko šolstvo, znanost in tehnologijo obvestili, da bo naslednji krog pogovorov 22. maja, po uspešnem usklajevanju stališč glede Korotana med tem ministrstvom, ministrstvom za finance in ministrstvom za zunanje zadeve. Mohorjeva družba meni, da slovenska vlada skuša prevaliti odgovornost za svoje neukrepanje nanje. Družba je študentom odpovedala pogodbe za bivanje s 30. junijem in začela zbirati ponudbe za odkup. »Slovenska vlada se bo morala hitro odločiti, saj se nimamo namena pogajati še šest let. Računamo, da bomo prodajo na prostem trgu lahko izvedli v nekaj tednih,« je še zapisala v izjavi Mohorjeva družba.