Zaposlijo enajst zdravnikov
Zaradi pomanjkanja kadra so zdravniki v Zdravstvenem domu Kranj preobremenjeni. Tudi zdravniki imajo normo: sedem minut na pacienta v splošni ambulanti. Več v pogovoru z Liljano Gantar-Žura, dr. med., direktorico Zdravstvenega doma Kranj.
Koliko zdravnikov primanjkuje v Zdravstvenem domu Kranj?
»V splošnih ambulantah nam primanjkuje vsaj šest zdravnikov, na pediatriji eden, v šolskem dispanzerju dva zdravnika, prav tako na urgenci dva zdravnika. To pomeni, da moramo delati za toliko zdravnikov več, večina nas dela od 20 do 30 odstotkov več. V porastu je bolniški stalež, čemur botruje tudi preutrujenost na delovnem mestu. Primanjkljaj zdravnikov nekoliko ublažimo s 15 pogodbeniki, večinoma so to že upokojeni zdravniki.
Razpise za zaposlitve imamo objavljene ves čas, a ni prijav. V zadnjem času smo imeli samo eno prijavo zdravnika iz Bosne, a so bili med njegovimi pogoji tudi stanovanje, zaposlitev soproge, tega pa mi ne moremo ponuditi.V Zdravstvenem domu Kranj že dlje časa delamo na zgornji meji zmogljivosti in se približujemo »vrhu ledene gore«. S tem problemom sem že seznanila ministrstvo za zdravje, zdravniško zbornico, a učinka ni.«
V katerih ambulantah so najdaljše vrste?
»V splošnih ambulantah nam po merilih zavarovalnice pripada samo sedem minut na pacienta, v teh sedmih minutah se mora pacient sleči, treba ga je pregledati, izluščiti glavni problem in se spopasti s papirno administracijo. Administrativnega dela je vse več, saj nam zavarovalnica narekuje veliko pogojev, že samo za recept obstaja dvajset postavk. Krajšajo se hospitalizacije, v domačo oskrbo prihajajo še bolni ljudje, ki zato potrebujejo več oskrbe splošnih zdravnikov. Omejen je obisk kroničnih bolnikov pri specialistih, ki so zato prav tako v obravnavi pri splošnih zdravnikih. V splošnih ambulantah so tudi sladkorni bolniki, terapije proti strjevanju krvi, oskrba umirajočih (Hospic na Gorenjskem ni zaživel).
Na splošno lahko rečem, da imamo v specialističnih ambulantah še kar sprejemljive čakalne dobe. Za dermatologa je čakalna doba do 90 dni, nujne primere vzame takoj. Za ginekologa je čakalna doba do 90 dni, nujne primere vzame takoj. Pri okulistu boste za pregled v primeru diabetesa, glavobolov, visokega krvnega tlaka na vrsti v roku 60 dni, za pregled za očala do 90 dni, nujne primere vzame naprej. Pri ortopedu je čakalna doba do 150 dni, za rentgensko slikanje 7 do 14 dni, za ultrazvočne preiskave boste na vrsti v roku 60 dni. Za protibolečinsko terapijo boste na fizioterapiji na vrsti v 14 dneh, za limfno drenažo v 30 dneh. Za magnetno terapijo ni čakalne dobe. Za diagnostično obravnavo pri kliničnem psihologu boste čakali od 30 do 50 dni, za psihoterapijo 60 do 80 dni. Čakalna doba za logopeda je največ 50 dni, za diagnostično obravnavo pri pedo-psihiatru 60 do 70 dni, za nujne primere pa pri pedo-psihiatru ni čakalne dobe.«
Posodabljate laboratorijski sistem naročanja. Kakšne spremembe prinaša bolnikom?
»Prehajamo na informacijski laboratorijski sistem. Smo še v fazi uvajanja, zato občasno v laboratoriju pri oddaji urina, blata in odvzema krvi prihaja do daljših vrst. Ko bo sistem v celoti zaživel - v tem trenutku težko napoved točno, kdaj to bo, pacientom ne bo treba več nositi listkov v laboratorij, ampak bo že zdravnik poslal elektronsko naročilo za laboratorijski diagnostični pregled.«
Spremembe so tudi pri sistemu naročanja bolnikov v ambulantah.
»V specialističnih ambulantah je naročanje potrebno že vseskozi. Uvedli so ga tudi na pediatriji in v šolskem dispanzerju. Večina splošnih ambulant ima to prav tako utečeno. Naročanje ne pomeni, da tisti dan ne moreš do zdravnika (pediatra, šolskega, splošnega), ampak gre za to, da se dogovoriš za uro in zato ne čakaš na pregled celo popoldne.«
Koliko vlagate v posodabljanje opreme?
»V pritličju zdravstvenega doma smo nedolgo nazaj odprli prenovljene prostore, v katerih so štiri ambulante splošne medicine, antitrombotični dispanzer in EKG. Prenova je potekala od decembra 2007 do sredine marca 2008. Naložba je vredna 315 tisoč evrov in smo jo izvedli preko javnega razpisa. Še letos bomo zamenjali del salonitne strehe na zdravstvenem domu. Kupili bomo dve reševalni vozili, saj je vozni park iztrošen, avtomobili so stari in imajo prevoženih zelo veliko kilometrov. S pomočjo donatorjev bomo kupili urgentni ultrazvok; naložba stane 40 tisoč evrov, manjka nam še sedem tisoč evrov. V naslednjem letu želimo prenoviti oddelek šolskega dispanzerja. Prizadevam si za to, da čim več vlagamo tudi v dobre delovne pogoje, tako za nas zaposlene, kot za uporabnike zdravstvenih storitev.«