Okužba s klopom
Klopa dobimo, ko hodimo po travi ali skozi grmovje na gozdnih poteh, pa tudi na vrtu.
KME (klopni meningoencefalitis) je virusna bolezen, ki jo prenašajo klopi. Ni vsak klop prenašalec nevarnega virusa KME, je pa lahko odstotek okuženih klopov na nekaterih območjih zelo velik. Klopi živijo v prsti in ne priplezajo višje kot 20-70 centimetrov po travi in grmovju, ko iščejo toplokrvnega gostitelja (ljudi, živali). Običajno klopa dobimo, ko hodimo po travi ali skozi grmovje na gozdnih poteh ali celo, kadar se sprehajamo po travi na vrtu. Vbod klopa je neboleč. Blage zime in vlažne pomladi so idealne za pojavnost klopov. Tveganje za okužbe se pojavi v času, ko so klopi aktivni (maj-september). Aktivnost klopa je odvisna od zunanje temperature. Kadar je temperatura nižja od 5 do 7 stopinj Celzija, klopi mirujejo. Letos so se vbodi klopov pojavili že mnogo prej.Lahko povem kot zanimivost, da je bil letos moj najmlajši pacient star devet tednov in je dobil klopa med ležanjem v vozičku.
Potek bolezni je običajno v dveh fazah. Prvi bolezenski znaki se pojavijo po 7-14-dnevni inkubaciji. Takrat virus stopi v krvni obtok. Prva faza traja 1-8 dni. Bolniki se slabo počutijo, imajo glavobol, bolečine v mišicah, povišano telesno temperaturo, lahko tudi bruhajo in imajo bolečine v trebuhu in drisko. Prvemu obdobju sledi prost interval, ki traja 1 - 20 dni. Potem nastopi druga faza bolezni, v kateri so prisotni znaki prizadetosti možganskih ovojnic in /ali možganov (visoka telesna temperatura, hud glavobol,slabost, bruhanje in otrdelost vratu,lahko tuditresenje rok in jezika, težave s koncentracijo, motnje zavesti, redko paraliza rok in nog, v najhujših primerih ohromitev dihalnih mišic, celo nezavest). Smrtnost pri odraslih je približno 1 - 2 odstotka. Bolezen lahko zapusti trajne posledice, kot so glavobol, motnje koncentracije, ohromelosti.
Specifičnega zdravljenja za KME ni.Zdravljenje je le simptomatsko: počitek, po potrebi dajemo zdravila proti bolečinam in znižujemo povišano telesno temperaturo. Priporočljivo je, da se pred odhodom v gozd ustrezno zaščitimo. To pomeni, da se oblečemo v oblačila iz gladkih materialov, ki klopom onemogočajo, da bi se oprijeli,poleg teganaj bo čim več kože pokrite (dolge hlače, škornji, kapa). Če bodo oblačila svetla, lahko klopa prej opazimo.
Za zaščito odkritih delov telesa so na voljo pripravki, ki odganjajo mrčes (repelenti). Ko se vrnemo domov, je nujno, da sebe inpredvsem tudi otrokenatančno pregledamo (kožne gube, uhlje, dimlje, pazduhi), oprhamo in umijemo glavo. Oblačila dobro skrtačimo ali raje operimo. Če pri telesnem pregledu opazimo klopa, ga čim prej previdno odstranimo, saj s tem zmanjšamo možnost okužbe. Najučinkovitejši način zaščite pred boleznijo pa je cepljenje.