Marko Lotrič je med najbolj priznanimi podjetniki v Sloveniji. (Foto: Tina Dokl, Gorazd Kavčič)

Na začetku pomembna ideja in pogum, nato vztrajnost

Marko Lotrič, podjetnik iz Selc, je s svojim Laboratorijem za meroslovje letos posegel med zvezde slovenskega obrtniško-podjetniškega sveta.

Kaj počnete v prostem času, vprašamo Marka Lotriča. »Ne vem, kaj je prosti čas (smeh). Ali se to, da grem na igrišče Rovn pogledat, kako bomo sanirali škodo po poplavah, šteje v prosti čas? Najraje greva z Mojco na sprehod po vaških poteh, zelo rada zavijeva tudi zunaj doline, da vidiva, kaj se dogaja drugje,« pove podjetnik. Pa to ni vse, saj je aktiven na veliko področjih: nekdanji občinski svetnik Občine Železniki, predsednik Sankaške zveze Slovenije, vodja gospodarskega odbora pri Športnem društvu Selca, predsednik Rokometnega društva Alples Železniki, podjetje je sponzor Strelskega društva Lotrič Železniki, je član Prostovoljno gasilskega društva Selca, pred letom je postal podpredsednik Območne obrtno-podjetniške zbornice Škofja Loka. »Verjetno je vsega tega preveč, vendar vem, da kar z mojim delom dajem kraju in društvom, tudi oni meni vračajo, čeprav tega od njih ne pričakujem. To je moj prosti čas in želim ga tako izkoristiti,« vpetost v lokalno življenje »opravičuje« sogovornik.

Aprila je Obrtno-podjetniška zbornica Slovenija podelila priznanje Obrtnik leta 2008, Lotrič pa se je uvrstil v finale, med štiri najboljše obrtnike, podjetnike v Sloveniji. Na Škofjeloškem se govori, da na sam vrh ni posegel tudi iz razloga, ker komisija ni želela znova razglasiti osebe iz Območno-podjetniške zbornice Škofja Loka, katere člani so v preteklih letih že prejeli laskavo priznanje. Uvrstitev med najboljše štiri podjetnike ga je zelo razveselila: »To je potrditev, da smo na pravi poti. Še posebej pa sem tega vesel, saj je to ocena stanovskih kolegov, kar je vredno še več.

Leta 1991 so se dogajale velike spremembe, tudi na gospodarskem področju. Živo se spominjam, kako sva z ženo Mojco premišljevala kaj narediti s skromnimi prihranki. Padla je odločitev, da se poskusim v meroslovju,« se začetkov dobro spominja Marko Lotrič. Pravi, da je na začetku najpomembnejša ideja, sledi pogum in podpora bližnjih. Brez ideje ni podjetništva, pravi, čeprav ima nekdo veliko denarja. »Takrat se pokaže tudi karakter človeka. Saj tudi uresničitev ideje ni vse, ampak je treba vztrajati, preživeti vzpone in padce,« dodaja.

Danes mladim podjetnikom svetuje, da, če imajo voljo po obrtniško-podjetniškem delu, čim več razmišljajo o delu, ki jih veseli, ujamejo najmanjše utrinke jih razdelajo in premišljujejo o njih. Takrat jih bo prava ideja sama srečala in spravila k delu. »Bistvo obrti ali podjetništva je v smislu, kako fizično delo preseči z umetnostjo. Ko se tega zaveš, je potreben le še pogum in akcija, saj je še največkrat najmanjša ovira denar. Seveda brez podpore bližnjih ne gre. Je pa tudi res, veste, da na začetku ne moreš veliko izgubiti. Tako ali tako mora biti uresničitev ideje v prakso relativno poceni, čeprav še vedno velja, da kdor ne tvega, ne more zmagati,« pove sogovornik. Denar lahko sedaj mladi ali mali podjetniki pridobijo tudi iz evropskih ali državnih skladov, sogovornik celo meni, da takšnih priložnosti, kot so danes, pri sofinanciranju idej (in podjetništva na sploh) še ni bilo in jih po izteku tega obdobja tudi ne bo več. »Srečko je treba kupiti, da bi lahko zadel,« meni Lotrič.

Bistvena podpora družine

Svojih začetkov se spominja na drugačen način. Takrat so bili pravi časi za zagon podjetništva. Prvi dve leti so bili podjetniki povsem oproščeni davka na dobiček, kar lahko danes obrtniki, podjetniki samo sanjajo. Lani je država ukinila tudi olajšave za naložbe. Podjetnik iz Selc meni, da so on in njegovi kolegi enako kot prej vlagali tudi lani, šele čez čas pa se bo pokazalo, kako zelo so zadolženi zaradi ukinjenih olajšav. Eden izmed najboljših obrtnikov-podjetnikov v Sloveniji pravi, da brez podpore v družini takšen razvoj podjetja v 17 letih ne bi bil možen.

Poleg njega je v delo podjetja že od vsega začetka vključena tudi žena Mojca, v zadnjih letih pa vse bolj tudi otroci. Sin Mitja je v zaključnem letniku Fakultete za elektrotehniko, smer zagotavljanja kakovosti, torej v smeri meroslovja, s katerim se ukvarja družina in 23 sodelavcev. Hči Katja je v drugem letniku ekonomske fakultete, oba dobro poznata delo v podjetju in naj bi oba tudi sodelovala pri nadaljnjem razvoju laboratorija. Hči Maja zaključuje osnovno šolo, vpisala se je v srednjo ekonomsko šolo, za razliko od sestre Katje, ki vidi prihodnost v računovodstvu, pa se želi sama poskusiti v trženju.

Slovenija je Lotričeva

»Trudimo se, da je na področju meroslovja Slovenija naša, vsekakor pa smo vodilni laboratorij. Delamo po vsej državi, po številu laborantov na terenu smo med največjimi laboratoriji,« samozavestno pove Marko Lotrič. V tujino je zaenkrat težko prodreti. V Avstriji so bili s cenami zelo konkurenčni, vendar je njihov nacionalni laboratorij Lotričevo delo v severni sosedi preprečil. Bolj aktivno so začeli delati na trgih nekdanje Jugoslavije, predvsem na Hrvaškem, v Bosni in Hercegovini, Makedoniji, na Kosovu.

Pred sedemnajstimi leti sta Marko in Mojca začela z umerjanjem (mehanskih) tehtnic in servisiranjem, do danes pa se je število storitev izjemno povečalo. Najprej so zaokrožili ponudbo akreditiranih meritev za področje laboratorijev, zdravstva in farmacije, kamor spadajo tudi pogoji okolja (temperatura, vlaga, tlak), pri uvajanju distribuiranega meroslovnega sistema v Sloveniji pa so skupaj z Uradom za meroslovje orali ledino. Rezultat je bil samostojno overjanje zakonskih meril. Pred štirimi leti so se preselili, razvoj pa usmerili še na področje meril, ki se uporabljajo pri tehničnih pregledih vozil in avtoservisnih delavnicah ter na za industrijo pomembna dolžinska merila, hkrati pa razvili tudi programsko opremo za celotno obdelavo in kontrolo predpakiranih izdelkov.

   

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bled / sreda, 7. julij 2010 / 07:00

Novi zakon prinaša tudi razvojne usmeritve

Bled - S postopkom sprejemanja predloga zakona o Triglavskem narodnem parku, ki ga je državni zbor sprejel sredi junija, se je na svoji zadnji seji seznanil tudi javni zavod Trig...

Objavljeno na isti dan


Kranj / sobota, 11. julij 2015 / 10:20

Orjaški dežen ob kranjskem pokopališču?

Kranj – V sredo zjutraj je občanka ob potki ob kranjskem pokopališču na Planini opazila rastlino, ki bi po njenem mnenju lahko bila invazivna tujerodna rastlinska vrsta orjaški dežen, ki je zelo ne...

Kronika / sobota, 11. julij 2015 / 10:19

V potoku našli žensko truplo

Žiri – V potoku na koncu Jezerske ulice v Žireh je v sredo okoli 6. ure zjutraj krajan naletel na mrtvo 75-letno kolesarko iz Žirov. Policisti še ugotavljajo okoliščine, odrejena je tudi obdukcija....

Nasveti / sobota, 11. julij 2015 / 10:19

Adrenalin nad Jezerskim

Ferata Češka koča (1542 m) – Priznam, da me je mikala, odkar so jo odprli oktobra 2014. In vsaka stvar pride, ko je čas pravi. Popoldanski užitek med samimi dvatisočaki.

Nasveti / sobota, 11. julij 2015 / 10:15

Šurlice

To ni nekaj gomazečega, pač pa užitnega, doma v Kvarnerju, predvsem na otoku Krku. Šurlice so doma pripravljene testenine, za katere potrebujemo pletilke, pravzaprav eno, malo bolj debelo, ali pa p...

Gospodarstvo / sobota, 11. julij 2015 / 10:15

Napoved je treba vložiti do 31. julija

Kranj – Davčni zavezanci, ki do 15. junija niso prejeli informativnega izračuna dohodnine za leto 2014, a so lani imeli obdavčljive dohodke, morajo najkasneje do 31. julija sami vložiti napoved za...