Ciperle caperle, strela božja
Na Odru treh herojev v Pirničah so po 55 letih ponovno uprizorili predstavo za mladino in odrasle Pastirček Peter in kralj Briljantin.
Tokratna nova gledališka premiera, v zadnjem letu so jih na OTH KUD Pirniče pripravili kar sedem, je bila nekaj posebnega. Predstave Pastirček Peter in kralj Briljantin pirniški odrski ustvarjalci namreč niso izbrali naključno. Poleg želje na oder postaviti igro, ki bo blizu tako otrokom kot odraslim, obeležujejo tudi 53 let nastanka otroškega gledališča v okviru društva. »Tudi sicer v tej sezoni vse naše delo nekako posvečamo 75. obletnici organiziranega kulturnega delovanja v Pirničah. Leta 1933 je bilo namreč ustanovljeno Prosvetno društvo Jakob Aljaž, katerega naslednik je sedaj naš KUD Pirniče,« razlaga predsednica društva Anica Horvat in dodaja, da so leta 1953 krajani zgradili nov zadružni dom, v katerem je bila dve leti kasneje uprizorjena prva predstava. To je bila prav igra Pastirček Peter in kralj Briljantin, ki smo jo na pirniškem odru tokrat znova videli. Zanimivo je, da sta v njej zaigrala dva igralca iz gledališke ekipe izpred 53 let. Bine Knapič je takrat in danes nastopil v vlogi Kralja Briljantina, Franci Kavčič pa je prvič igral Petrčka, tokrat pa je bil Briljantinov služabnik Cipcop. Ob premieri sta oba prijela tudi najvišje priznanje društva, Ostrovrharjevo listino za življenjsko delo, 53-letno zvestobo gledališču. Oba namreč vsa ta leta ostajata zvesta domačim odrskim deskam.
Tokratnega »Petrčka« je po motivih Oscarja Wüchnerja priredil in režiral Peter Militarev, sceno je postavil Milan Hrast, za kostume poskrbela Agata Pavlovec, glasbo pa pripravil Dejan Mesec. Lahko bi rekli kar hišni režiser Odra treh herojev je igralsko ekipo zasnoval generacijsko mešano. Sam sicer dela po načelu, da otroške igre tudi igrajo otroci, tokrat pa v njej srečamo tako že legendarne pirniške igralce kot tiste v najboljših igralskih letih in najmlajše, ki šele začenjajo svojo ljubiteljsko igralsko pot. Bajka s petjem, kot je režiser označil igro Pastirček Peter in kralj Briljantin, je na las podobna bolj znanemu bratu Kekcu, saj je zgodba zapeljana podobno. Pred gledalci se naslika običajno življenje v gorski vasici, ko se mladi pastirčki dolge dneve, ko so od doma in na planini pasejo domačo živino, kratkočasijo z bujno domišljijo, v kateri ne manjka pravljičnih bitij, dobrih, ki ljudem prinašajo srečo, živalim pa dobro pašo, in slabih, ki skrbijo za nevihte in temne dni, da pastirčkom tam gori ni preveč lahko.
Ob Knapiču in Kavčiču, ki sta s ponovnim igranjem v isti predstavi po tolikih letih podrla svojevrsten rekord pirniškega odra, je režiser osrednje vloge namenil izkušenim igralcem. Pri tem z duhovitimi dialogi in večnim besednim tekmovanjem izstopata Niko Kranjc in Lucija Grm (hlapec Gašper in dekla Nanča), sicer zlobna a dobra po srcu, skratka ravno prav »pehtasta« je Metoda Šmigoc (čarovnica Hudamora), prav tako pa vlogo kmeta Mrvarja suvereno odigra Franci Bukovec. Odlično sta se med starejšimi igralci znašla Eva Dežman in Jaka Dernovšek in dokazala, da bodo v prihodnosti na pirniškem odru nanju vselej lahko računali. Duhoviti dialogi, izdelan gib, klena gorenjska govorica in tudi ubrano petje pri gledalcih vzbujajo odobravanje in aplavz. Scena z Gašperjem in njegovo »bežečo klobaso« je prava poslastica. Scenski efekti predstavo zagotovo kljub brezčasni tematiki postavljajo v sodobni čas.
»S pestro igralsko zasedbo nekako tudi dokazujemo bogato tradicijo našega društva, ki združuje tako stare igralske mačke kot mlade igralce, ki šele vstopajo na oder in bodo zagotovo naša gledališčna prihodnost,« je mnenja Horvatova, ki pa z manj vedrimi mislimi gleda na prihodnost pirniškega društva. Dvorano so z izdatno pomočjo občine Medvode lani v veliki meri prenovili. Žal pa lično prenovljeni dvorani manjka še finiš v obliki dokončne ureditve odrske tehnike (ta je bila za predstavo izposojena) ter ureditve stopnic, vetrolova …
Kot je še povedala Horvatova, v KD Pirniče letos spet niso dobili nobenih sredstev z naslova Javnega razpisa za sofinanciranje kulturnih dejavnosti v Občini Medvode in so se zato znašli v nemajhnih težavah. »Na srečo zunaj ni več tako mraz, saj nimamo denarja za ogrevanje,« razlaga Horvatova in nadaljuje: »Dobili smo sredstva z državnega sklada (JSKD RS) za načrtovano uprizoritev Cankarjevega Hlapca Jerneja, s katerim želimo jeseni slovesno obeležiti našo 75-letnico, a nam zdaj vse skupaj visi v zraku. Upam, da nam bo uspelo pridobiti kakšnega zasebnega sponzorja …«
KUD Pirniče je sicer eno najdejavnejših v medvoški občini. Še posebej so delavni gledališčniki, saj imajo dve odrasli sekciji, mladinsko, dve otroški, lutkovno … Tako so v zadnjem letu pripravili kar sedem premier. Organizirali so dva gledališka abonmaja, za odrasle in otroke, pa tudi načrtov jim ne manjka. Prvi je, kot pravijo pirniški kulturniki in je nekoč dejal Trubar, »stati inu obstati«.