Marko Keber in Darja Mlinar iz Srednje šole za gostinstvo in turizem Radovljica med nastopom, ki so ga budno spremljali tudi člani ocenjevalne komisije Društva barmanov Slovenije na čelu z Alešem Ogrinom, vodjem tekmovanja dijakov

Vzgajajo za barmane

Dijaki Srednje gostinsko turistične šole iz Radovljice so na letošnjem tekmovanju v mešanju pijač na Bledu osvojili šesto mesto.

Konec aprila so na Bledu pripravili že 30. Pokal Bleda v mešanju pijač za barmane. Čeprav na njem vsako leto tekmujejo najboljši domači in tudi nekateri tuji barmani, so se pri Društvu barmanov Slovenije odločili, da ob tem pripravijo tudi posebno tekmovanje za dijake srednjih gostinskih šol Slovenije. Tako je letos tekmovalo devet ekip iz osmih šol, med njimi tudi dijaki iz Srednje gostinske in turistične šole Radovljica.

Ker je v učnih programih le malo časa namenjenega mešanju pijač, so se morali dijaki pod vodstvom mentorjev še posebej pripraviti na to tekmovanje. »V programu tekmovanja je priprava treh koktajlov, dva sta določena vnaprej, tretjega pa sestavimo sami. Tekmovanje je za dijake pomembno predvsem zato, ker si z nastopom pred komisijo in gledalci okrepijo samozavest, saj so postavljeni pred dejstvo, da se morajo znajti sami. Navadno imajo pred začetkom kar precej treme, ko pa se nastop začne, pa je že bolje,« je ob tekmovanju na Bledu povedal mentor radovljiških dijakov Simon Luskovec, ki je prepričan, da je barman lep poklic za mlade. »V Društvu barmanov Slovenije se sedaj borijo, da bi poklic točaja spremenili v poklic barmana in tak bo za mlade gotovo atraktiven. Takšna tekmovanja pa so pomembna tudi zato, da mladi ugotovijo, da je na trgu res ogromno različnih pijač, ki jih je moč tudi mešati. Prav tako se naučijo, da je pri pripravi pijač pomembna dekoracija, nastop, pa tudi barski inventar. Pri poklicu barmana je pomembno trudi druženje, saj barmani delajo z ljudmi in za ljudi,« je tudi dodal Simon Luskovec, ki je za letošnji nastop pripravil štiri dijake Danijela Vasiloskega, Marka Kebra, Darjo Mlinar in Aljaža Goloba. Čeprav so se na tekmovanju predstavili, kot so najbolje znali (priznali pa so, da so se jim tresle roke), so na koncu osvojili šesto mesto, najbolje pa so se odrezali dijaki iz Srednje šole za gostinstvo in turizem iz Ljubljane.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Bohinj / ponedeljek, 24. junij 2024 / 17:27

Tudi v Bohinju red na jezeru

Občina Bohinj je začela postopek spreminjanja odloka o plovnem režimu na Bohinjskem jezeru in Savi Bohinjki, v katerega želijo po zgledu sosednjega Bleda vključiti tudi prepoved uporabe desk (supov) i...

Objavljeno na isti dan


Razvedrilo / sreda, 1. september 2021 / 17:16

Glasbena poslastica

Občina Tržič je zadnjo soboto v avgustu pripravila tradicionalno glasbeno poslastico na Gorenjski plaži.

Kronika / sreda, 1. september 2021 / 17:14

Tatvini iz avtomobilov

Bled, Kranj – Blejski policisti so v nedeljo obravnavali tatvino nahrbtnika iz osebnega avtomobila, v Kranju pa je storilec izkoristil nepazljivost občanke in ji iz odklenjenega avtomobila odtujil...

Mengeš / sreda, 1. september 2021 / 17:13

Obnovili ulico Pristava

Mengeš – Občina Mengeš vsako leto z načrtom obnovitvenih del sanira del vodovodnega in kanalizacijskega omrežja v občini; letos je bila na vrsti Pristava. Zahtevna investicija celostne obnove gospo...

Železniki / sreda, 1. september 2021 / 16:23

Varuhi reda zavračajo kritike

Preverili smo pripombe občana Železnikov o delu redarjev in policistov na tamkajšnjem območju.

Škofja Loka / sreda, 1. september 2021 / 16:20

Odprli prenovljeno balinišče

Člani balinarskega kluba Loka 1000 so s prostovoljnim delom in finančno pomočjo Občine Škofja Loka prenovili svoje balinišče.