V petih dneh pridržali deset voznikov
Na Gorenjskem so policisti v petih dneh pridržali deset preveč vinjenih voznikov.
Kranj – Gorenjski policisti so imeli v prvih dneh veljave novele zakona o varnosti cestnega prometa kar precej dela z vozniki, ki so pregloboko pogledali v kozarec, a vseeno sedli za volan. V prvih petih dneh (od srede do nedelje) so tako morali že desetkrat poseči po ukrepu, ki je novost v zakonu – pridržanju zelo vinjenega voznika od šest do dvanajst ur.
»Po starem zakonu so policisti pridržali samo vinjene voznike, ki so nadaljevali vožnjo kljub izrecni prepovedi, po novem pa imajo pooblastilo, da pridržijo vsakega voznika, pri katerem alkotest pokaže več kot 0,52 miligrama alkohola v litru izdihanega zraka oziroma 1,1 promila. Pridržanje je predvideno tudi za voznike, ki so pod vplivom droge ali odklonijo strokovni pregled,« je policijski inšpektor na Policijski upravi Kranj Boštjan Omerzel pojasnil, zakaj je moralo na Gorenjskem v zadnjih dneh pod policijsko streho noč preživeti že deset voznikov.
Med pridržanimi je bilo devet voznikov in ena voznica. Slednja (pridržali so jo v Škofji Loki) je imela v litru izdihanega zraka 0,84 miligramov alkohola, medtem ko so rekorderja ustavili kranjski policisti, napihal pa je kar 1,2 miligrama alkohola na liter izdihanega zraka oziroma 2,5 promila. V Kranju so pridržali tudi voznika z 0,97 mg/l alkohola. V Radovljici je moral pod policijsko streho prenočiti voznik, ki mu je alkotest pokazal 0,75 mg/l, v Škofji Loki je voznik sicer napihal »samo« 0,46 mg/l, vendar je vozil brez ustreznega vozniškega dovoljenja. Na Spodnjem Brniku so ustavili voznika z 0,80 mg/l alkohola v izdihanem zraku, v Tržiču pa z 0,58 mg/l. Tudi jeseniški policisti so v prostor za pridržanje odpeljali voznika, ki je bil pod vplivom alkohola. Nekemu vozniku so v prvih majskih dneh policisti zasegli tudi vozilo, saj je bil v preteklosti že večkrat pravnomočno kaznovan zaradi vožnje brez ustreznega vozniškega dovoljenja. Tudi to je novost v zakonu o varnosti cestnega prometa.
»Prostorov za pridržanje je na Gorenjskem precej, tako da ni bojazni, da bi kateri od pridržanih voznikov moral prespati na dežju ali pa bi ga zaradi pomanjkanja postelj spustili domov,« je policijski inšpektor Boštjan Omerzel odgovoril na naše poizvedovanje, koliko voznikov lahko gorenjski policisti sploh naenkrat pridržijo.
Gorenjski policisti so se po Omerzelovih besedah na podlagi slabih lanskih izkušenj že takoj v začetku leta intenzivneje lotili zagotavljanja varnosti v cestnem prometu, tako da so tak način dela samo nadaljevali ob uveljavitvi precej strožjega zakona.