Kipec Civilne zaščite je letos prejel Bojan Kopač, ki je poslanstvo našel na področju varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi. / Foto: Tina Dokl

Na slovesnosti podelili priznanja Civilne zaščite

Na Brdu pri Kranju je potekala državna slovesnost ob dnevu Civilne zaščite, ki ga zaznamujemo1. marca. Posvečen je vsem, ki v državi skrbijo za varstvo pred naravnimi in drugimi nesrečami, za učinkovito ukrepanje ob izrednih razmerah, varujejo človeška življenja, skrbijo za premoženje in preprečujejo usodne posledice za okolje.

Letos bo skupno podeljenih 285 priznanj, in sicer 113 bronastih, 104 srebrna, 36 zlatih priznanj, 31 plaket in kipec Civilne zaščite za življenjsko delo kot najvišje priznanje.

Brdo pri Kranju – Preteklo leto so po navedbah Uprave Republike Slovenije za zaščito in reševanje zaznamovale številne naravne in druge nesreče doma in po svetu. »Leta se bomo spominjali po najhujših poplavah v zgodovini Slovenije, ki so avgusta prizadele večji del države,« so poudarili. Številne države so za pomoč zaprosile preko mehanizma Unije na področju Civilne zaščite, odzvala se je tudi Slovenija. »Februarja smo po rušilnem potresu v Turčiji napotili enoto z reševalnimi psi, maja pa v italijansko Raveno enote za prečrpavanje večjih količin vode. Večkrat smo nudili tudi materialno pomoč,« so dodali na Upravi za zaščito in reševanje.

Ob dnevu Civilne zaščite (CZ) podeljujejo priznanja za zasluge pri razvijanju in krepitvi pripravljenosti na nesreče, izvajanju zaščite, reševanja in pomoči ter odpravljanju posledic naravnih in drugih nesreč. Letos bo skupno podeljenih 285 priznanj, in sicer 113 bronastih, 104 srebrna, 36 zlatih priznanj, 31 plaket in kipec Civilne zaščite za življenjsko delo kot najvišje priznanje.

Kipec prejel Bojan Kopač

Letošnji dobitnik kipca je Bojan Kopač, dolgoletni sodelavec Uprave za zaščito in reševanje ter pripadnik Civilne zaščite. Poslanstvo je našel na področju varstva pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi (NUS). Izkušnje je začel pridobivati leta 1977, ko je sodeloval v reševalni akciji miniranja snežnih plazov pod Zelenico. Po upokojitvi se je priključil Državni enoti za varstvo pred neeksplodiranimi ubojnimi sredstvi, kjer je vodil najzahtevnejše intervencije odstranjevanja letalskih bomb in morskih min. Zadnja leta se posveča pripravi identifikacijskih listov in navodil za izvajanje postopkov uničevanja NUS ter sodeluje s skrbniki tuje baze podatkov s tega področja. Bojan Kopač je svoje znanje in izkušnje delil z drugimi pripadniki enote ter opravil več kot tisoč intervencij, odstranil in uničil več kot 100.000 kosov NUS.

Zagotavljajo občutek varnosti državljanov

Osrednji govornik državne slovesnosti je bil predsednik vlade dr. Robert Golob. Spomnil je, da nas je narava lani kar sedemkrat opozorila, da bodo ekstremni vremenski pojavi nekaj, s čimer se moramo naučiti živeti. Opozorilo velja, kot je dejal premier, tako za državno strukturo, ki je sistem zaščite in reševanja na področjih organiziranosti, usposobljenosti in opremljenosti zavezana še naprej razvijati, kot za posameznike, ki so se lani odzvali na najboljši možen način. »Ob naravnih nesrečah se ljudje počutimo majhne in dostikrat nemočne,« je povedal, ob tem pa poudaril pomen pripadnikov reševalnih sil pri zagotavljanju občutka varnosti državljanov. »Vemo, da obstaja odlično organizirana struktura, temelječa na prostovoljstvu, ki nam jo v svetu zavidajo in ki se bo ne le odzvala hitro, ampak solidarno in človeško,« je med drugim dejal Golob.

Gorenjski prejemniki

Na državni slovesnosti minuli petek so nagrade in priznanja izročili 35 prejemnikom, med njimi so bili tudi štirje Gorenjci: Iztok Arnol iz Gorske reševalne službe Mojstrana, žirovniški župan Leopold Pogačar, vodnik reševalnega psa Matjaž Bolka in cerkljanski župan Franc Čebulj.

Gorenjski nagrajenci, ki sodijo pod območje Izpostave URSZR Kranj, bodo priznanja prejeli v četrtek, 14. marca, ob 17. uri v dvorani Ljudskega doma v Kranjski Gori na slovesni regijski podelitvi nagrad in priznanj ob dnevu Civilne zaščite (CZ). Letošnja slovesnost bo potekala v združeni organizaciji Izpostave URSZR Kranj in Občine Kranjska Gora. Slavnostna govornika bosta županja Občine Kranjska Gora Henrika Zupan in generalni direktor Uprave RS za zaščito in reševanje Leon Behin.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Prosti čas / četrtek, 24. november 2011 / 07:00

Zmagovalec LIFFe-a film Zaklonišče

Končal se je 22. mednarodni filmski festival v Ljubljani, ki je prikazal 143 filmov, od tega 42 kratkih. V dvanajstih dneh so prodali skoraj petdeset tisoč vstopnic, festival pa je obiskalo 46 go...

Objavljeno na isti dan


Kronika / sreda, 15. junij 2022 / 17:43

Moškega obvladali policijski specialci

Kranj – Policisti so v petek obravnavali grožnjo moškega s samopoškodovanjem v zasebnem prostoru, zato so posredovali policijski pogajalci, specialna enota policije in druge pristojne službe, so sp...

Jesenice / sreda, 15. junij 2022 / 17:37

Filmi pod lipo

Kranjska Gora – Gornjesavski muzej Jesenice to poletje pripravlja filmske večere pod lipo v Liznjekovi domačiji v Kranjski Gori. Program sestavljajo dokumentarni filmi, ki so jih izbrali v...

Železniki / sreda, 15. junij 2022 / 17:35

Letos le prva faza tržnice

Železnikarski občinski svetniki so na zadnji seji minuli četrtek sprejeli prvi rebalans letošnjega občinskega proračuna.

Kranj / sreda, 15. junij 2022 / 17:33

Misija priložnost za Kranj

Evropska komisija je konec aprila na seznam stotih podnebno nevtralnih in pametnih mest do leta 2030 poleg Ljubljane in Velenja uvrstila tudi Kranj. Kaj ta izbor sploh prinaša gorenjski prestolnici?

Slovenija / sreda, 15. junij 2022 / 17:31

Svečano tudi na koroški strani

Trpečih in umrlih graditeljev ljubeljskega predora med drugo svetovno vojno so se spomnili tudi na koroški strani.