Delavci vseh dežel, praznujte!

Na tem svetu se pa res vse spreminja in obrača na glavo. Nekoč so se za višje plače potegovali tisti, ki so imeli najnižje - tako imenovani proletarci, katerih praznik je (bil) prvi maj. Danes pa s stavkami grozijo oziroma stavkajo ti, ki jim gre že tako ali tako dobro: sodniki, zdravniki, učitelji, državni uradniki in uslužbenci ... Čigav je tedaj prvi maj?

Koliko tovarn so morali že zapreti, tudi na Gorenjskem, ker niso mogle delati tako poceni kot kitajske. Res, globalni kapital je pravi mojster: ene delavce izigrava proti drugim in jih tako vse drži v odvisnosti.

Kaj mislite, od kod je besedilo, ki sledi? »Delo proletarcev je z razširjanjem strojev in z delitvijo dela izgubilo sleherno samostojnost in s tem ves mik za delavca. Le-ta postane zgolj pritiklina stroja, od njega se zahteva le najenostavnejši, najbolj enolični, najlaže priučljiv prijem. Stroški, ki jih povzroča delavec, se zatorej omejujejo skoroda le na življenjske potrebščine, ki jih potrebuje za svoje preživljanje in za razplod svojega plemena. Cena kakega blaga, torej tudi dela, pa je enaka stroškom za njegovo produkcijo. V isti meri, kot narašča zoprnost dela, upada zatorej plača. Še več, v isti meri kot naraščata mašinerija in delitev dela, v isti meri narašča tudi masa dela, bodisi s povečanjem števila delovnih ur, bodisi s pomnožitvijo dela, ki se zahteva v določenem času, s pospešenim tekom strojev itn.«

Če bi zatrdil, da je to opis dela delavcev v kaki tovarni na Kitajskem, eni od mnogih, ki v letu 2008 proizvajajo za globalni trg, bi najbrž nihče ne posumil, da to ni res – da gre v resnici za besedilo, ki je bilo prvič objavljeno že pred 160 leti! Leta 1848, ko je prvič izšel Komunistični manifest Marxa in Engelsa. Prvi slovenski prevod pa je izšel ravno pred sto leti (1908) v rudarski Idriji! V Manifestu je še cela vrsta odlomkov, ki zvenijo neverjetno aktualno. »Buržoazija je z izkoriščanjem svetovnega trga kozmopolitsko oblikovala produkcijo in potrošnjo vseh dežel. Industriji je na veliko obžalovanje reakcionarjev spodmaknila spod nog nacionalna tla. Prastare nacionalne industrije so bile uničene in se še iz dneva v dan uničujejo. Spodrivajo jih nove industrije, katerih uvajanje postaja za vse civilizirane nacije življenjsko vprašanje, industrije, ki ne predelujejo več domačih surovin, temveč surovine z najbolj oddaljenih področij, in katerih fabrikati se ne porabljajo le v deželi sami, temveč na vseh delih sveta hkrati. Na mesto starih potreb, ki so jih zadovoljevali izdelki domače dežele, stopajo nove, ki terjajo za zadovoljitev produkte najbolj oddaljenih dežel in podnebij. Na mesto stare krajevne in nacionalne samozadostnosti in zaprtosti stopa vsestransko občevanje, vsestranska odvisnost nacij druge od druge …« Bi lahko poldrugo stoletje po prvi objavi teh besed še bolj zgovorno opisali, kaj se nam je zgodilo v »globalizaciji«, ki jo imamo zadnja leta kar naprej na jeziku?

 

Sicer pa ne gre za to, da bi povzdigovali Manifest. Ni potrebno. Ne glede na usodo komunizma ostaja eno od velikih besedil svetovne literature. Še vedno drži ogledalo globalnemu kapitalizmu, pa tudi »komunizmu«, kakršen je kitajski, v katerem so delavci še »ta pravi« proletarci, saj pod partijskim vodstvom živijo in delajo v najbolj grobem kapitalizmu. In s svojo ceneno delovno silo zmanjšujejo tudi vrednost dela mnogih slovenskih in evropskih delavcev. Koliko tovarn so morali že zapreti, tudi na Gorenjskem, prav zaradi tega, ker niso mogle delati tako poceni kot kitajske in druge, kjer je delo podcenjeno. Res, globalni kapital je pravi mojster: ene delavce izigrava proti drugim in jih tako vse drži v odvisnosti.

Človek bi tedaj pomislil, da se bodo ti najbolj izkoriščani delavci, tako kitajski kot naši, uprli ali vsaj stavkali. Pa ne, potrpežljivo delajo, v strahu, da bi izgubili še to trdo in podcenjeno delo. Stavkajo pa, kot rečeno, tisti, ki jim gre dobro – da bi jim šlo še bolje. Tudi sodniki, zdravniki, učitelji, državni uradniki in uslužbenci so v »mezdnem odnosu«. A njihov delodajalec ni globalni kapital, njihovo delo potrebuje in plačuje država. Ta brez težav pogreši delavce zaprtih tovarn, izplačuje jim celo nadomestilo, ki ni dosti nižje od »mezd«, ki so jih dobivali, ko so še delali. Brez sodnikov, zdravnikov, učiteljev, državnih uradnikov in uslužbencev (davkarjev in policistov), pa država ne more. Država niso le ministri in poslanci, država je predvsem njen aparat.

In tako naprej in tako nazaj, vse do Manifesta. Čigav je tedaj prvi maj, praznik dela? Po mojem je od vseh, ki delajo, tako ali drugače. V času Marxa in Engelsa je veljajo, da so delavci (proletarci) predvsem tisti, ki delajo ročno, v tovarnah, za stroji, v rudnikih in na gradbiščih. Ki si pri delu umažejo roke in še kaj. Vsi drugi, ki so delali umsko, so bili takrat še gospodje, »buržuji«. V našem času pa je globalni kapitalizem delo razdelil drugače. Proletarce si je našel na Kitajskem, v Indiji in drugih deželah s poceni delovno silo. Na Zahodu in v drugih delih razvitega sveta je takih vse manj. Vse več pa tistih, ki opravljamo bolj zahtevna in bolje plačana dela. A zato nismo nič manj delavci. Mar ni bilo vnašanje tega besedila v računalnik – tipkanje s prsti po tipkovnici – tudi ročno delo?

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / četrtek, 16. julij 2009 / 07:00

V Bohinju so se imeli "fejst"

Na prireditvenem prostoru Pod skalco je bil minuli konec tedna 2. Bohinjski otroški festival "BO FEjST".

Objavljeno na isti dan


Cerklje na Gorenjskem / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Tudi šola naj plača dvorano

Nova kulturna dvorana v Borštnikovem hramu v Cerkljah po novem ni več brezplačno na voljo osnovni šoli in vrtcu. "Ne želimo, da dvorana postane učilnica," pravi župan Franc Čebulj.

Medvode / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Medvodah sedem nagrajencev

Ob praznovanju občinskega praznika so v Medvodah na slavnostni seji podelili občinska priznanja: dve medalji in pet plaket.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Stresno vreme za krompir

Letos na Gorenjskem težave že pri saditvi. Zgodnji krompir jo je odnesel sorazmerno dobro, pri poznih sortah opazna plesen. Pridelek bo po vsej verjetnosti podpovprečen.

Gospodarstvo / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

V Aquasavi bodo odpuščali

Kranj - Iz Aquasave so sporočili, da so se v italijanskem lastniku Gruppo Bonazzi na podlagi skrbnega finančnega pregleda poslovanja za preteklo leto in analize poslovnih priložn...

Zanimivosti / sreda, 9. julij 2008 / 07:00

Največji kip v Sloveniji

Kamniški kipar Miha Kač je po letu dni končal izdelavo mamuta v naravni velikosti.