Stric zdravnik, kaj je medvedku
Študenti medicine so obiskali razvojni oddelek vrtca Mojca v Kranju. Otrokom so delo zdravnika predstavili na prijazen način, skupaj so zdravili bolne igračke.
Kranj - Društvo študentov medicine Slovenije že nekaj let vodi projekt Medimedo, ko študenti medicine (tudi farmacije, psihologije ...) otrokom v starosti od treh do šestih let predstavljajo delo zdravnika na prijazen način. Prejšnji teden so obiskali otroke v razvojem oddelku vrtca Mojca v Kranju. »Otroci se pogosto bojijo zdravnikov, mi pa jim delo zdravnika predstavimo na prijazen način, in sicer tako, da zbolijo njihove igrače, ki jih nato skupaj pozdravimo. Otroci se aktivno vključijo v pregled bolne igrače, vse lahko vprašajo, vsega se lahko dotaknejo, poskusijo, kako deluje stetoskop, merilec tlaka ... To je tudi dobra priložnost za študente, ker se naučimo pristopati k otrokom,« so razložili sodelujoči študenti medicine Eva Velikanje, Tea Nizič, Špela Dolinar, Gregor Kavaš, Katja Prunk, Mateja Perčič in Katja Jarc.
In kako poteka projekt? Nek večji prostor v vrtcu preuredijo v Deželo Medimedo oziroma v Zdravstveni dom za plišaste igračke. Poleg obvezne čakalnice, ambulant, zobozdravstvene ambulante, operacijske sobe, oddelka za rentgen in lekarne uredijo še igralnico za čakajoče otroke. Otroci najprej oddajo zdravstvene izkaznice igrač, ki so jih skupaj z vzgojiteljicami pripravili že prej. Študenti otroke pripravijo na pregled tako, da se z njimi pogovarjajo o človeškem telesu in obisku pri zdravniku. Nato jih sestra pokliče in vsak otrok s svojo igračko odide v svojo ambulanto, kjer z zdravnikom skupaj pregledata "bolnika". Po potrebi se opravi rentgensko slikanje ali manjša operacija. Po pregledu odide otrok z receptom v lekarno, kjer dobi bonbon, piškot ali sadje, kar poleg namišljenega zdravila za igračko otroku pomeni tudi nagrado za pogumen obisk pri zdravniku. V vrtcu Mojca so si otroci z zanimanjem ogledali tudi reševalno vozilo Prehospitalne enote Kranj.