Sedmica: Še na mnoga zdrava leta

Pretekli torek je praznovala Zemlja. Želim ji še mnogo zdravih let.

Obljubljam, da bom storila vse, kar je v moji moči, da ostane čim dlje lepa in zdrava. Žal je ključ za rešitev Zemlje pred okoljevarstveno katastrofo v čisto drugih rokah.

Pred praznikom Zemlje je civilna družba zavihala rokave in očistila svoje bivalno kolje. V Ljubljani, denimo, so potapljači iz Ljubljanice potegnili najrazličnejšo kramo, ki so jo tako imenovani meščani vanjo med letom metali; v maniri srednjega veka in brez občutka krivde. Vsekakor je skrb za čisto okolje, ki je za en sobotni dopoldan obsedla vso državo, hvale vredna, globalnega problema pa tovrstne ad hock akcije ne bodo rešile. Pravzaprav je pobiranje smeti po mestnih ulicah in parkih metanje peska v oči resničnemu onesnaženju okolja, ki ne ogroža le zdravja ljudi, pač pa celo obstoj živih bitij.

Če želimo planet, na katerem živimo, rešiti pred katastrofo, je treba pojem onesnaževanje okolja razumeti neprimerno širše kot opozarjati na odslužen žvečilni gumi na pločniku namesto v smetnjaku. Dejstvo je, da Zemlje in življenja na njej ni mogoče obvarovati brez sodelovanja različnih disciplin in raziskovalnih področij; poleg okoljevarstvenih je treba razumeti še gospodarske, politične, socialne, tehnične, mednarodne in številne druge vidike sodobne družbe in njenega razvoja. Za vsemi temi vidiki pa največkrat stoji interes kapitala, ki je na prvi pogled praviloma neviden.

V primerjavi s preteklim stoletjem se skrb za ohranitev naravne dediščine resda povečuje. Zakonski in podzakonski akti ter drugi predpisi, ki zadevajo varstvo okolja, rastejo tako rekoč kot gobe po dežju. Tudi v Sloveniji. Po drugi strani pa ni kapital še nikdar toliko vlagal v gradnjo novih objektov, kot vlaga zdaj. Problem je v tem, da novogradnje (zgradbe, prometna infrastruktura, golf igrišča in tako naprej) rastejo na prvovrstnem kmetijskem zemljišču. Mimogrede, če se bo pozidava v Sloveniji nadaljevala z zdajšnjim tempom, bodo po ocenah strokovnjakov do leta 2057 pozidana vsa obdelovalna zemljišča v Republiki Sloveniji.

Gremo naprej. Bolj kot kolesa v Ljubljanici in grafiti na betonskih ograjah so za zdravje ljudi in vsega živega na našem planetu nevarne tovarne cinka, aluminija, salonita, cementarne, asfaltne baze, živalske farme na vodovarstvenih območjih, uporaba kemije v kmetijstvu in živinoreji, podiranje dreves, toplogredni in drugi izpušni plini, industrijske cone z umazanimi tehnologijami, plinski terminali, brezobzirno in povsem nepotrebno osvetljevanje noči in tako v nedogled. Za piko na »i« gre onesnaževanje okolja često z roko v roki s korupcijo.

V tem kontekstu, se pravi v luči vsestranske povezanosti vzrokov in posledic onesnaženja Zemlje pravim, da je pomladansko čiščenje mestnih ulic in parkov pesek v oči globalnim okoljevarstvenim problemom. Povedano drugače, dokler bo civilna družba skrbela (in še to samo občasno) zgolj za lepotne popravke našega bivalnega okolja, toliko časa bo življenje na Zemlji resno ogroženo.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 12. maj 2011 / 07:00

Orgelska pomlad na loškem

V soboto, 14. maja, ob 20. uri se bo s koncertom hrvaških glasbenikov v kapeli Jezusovih blagrov v Papirnici pri Škofji Loki začel cikel komornih koncertov Orgle &.

Objavljeno na isti dan


Kronika / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:31

Osumljenci orožje zbirali preveč navdušeno

Hišne preiskave v okviru mednarodne kriminalistične preiskave nedovoljene trgovine z vojaškim orožjem so potekale tudi na Gorenjskem. Osumljence opisujejo kot pretirano navdušene zbiralce.

GG Plus / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:31

Tisočkrat je stal na vrhu Triglava

Franjo Potočnik iz Mojstrane je 17. oktobra dopolnil osemdeset let. Prejšnji petek je uresničil svoj malodane neverjeten načrt: na vrh Triglava se je povzpel tisočič v življenju.

GG Plus / ponedeljek, 2. november 2015 / 15:29

Boj za golo preživetje ni romantičen

S terena med prebežniki na naši južni meji so v minulih dneh pripovedovali fotografa Matic Zorman in Kemal Jufri, prostovoljka Rdečega križa Biljana Djakovič in aktivistka Petra Čičić. Gre za krizo čl...

Razvedrilo / ponedeljek, 2. november 2015 / 13:51

Rad imam traparije

Pred Andrejem Šifrerjem je nova koncertna turneja, v sklopu katere bo 2. novembra gostoval na Bledu, 5. novembra v Ljubljani in 12. novembra še v Mariboru.

Gospodarstvo / ponedeljek, 2. november 2015 / 13:15

Velike spremembe pri državnih gozdovih

Država naj bi za gospodarjenje z državnimi gozdovi ustanovila družbo Slovenski državni gozdovi. Za izvedbo gozdarskih del se bodo lahko potegovali tudi sedanji koncesionarji, ki ocenjujejo, da bo zako...