Pregledna razstava Korošci plezajo
V Slovenskem planinskem muzeju bo vse do sredine oktobra na ogled gostujoča razstava Koroškega pokrajinskega muzeja – Korošci plezajo.
Posebni gost večera je bil koroški alpinist Andrej Gradišnik, ki je nedavno osvojil najvišjo goro sveta Mount Everest in tako postal najstarejši slovenski alpinist na vrhu sveta. »Da bi šel na Everest, dolgo nisem pomislil. Velike sanje pa dobijo pomen šele, ko jih uresničimo.«
Mojstrana – Gre za pregledno razstavo, ki skozi 85-letni časovni pregled prikazuje organizirano alpinistično delovanje na Koroškem. Razstavo je na odprtju minuli petek predstavila njena avtorica višja kustosinja Koroškega pokrajinskega muzeja Andreja Šipek, posebni gost večera pa je bil 60-letni koroški alpinist Andrej Gradišnik, ki je nedavno osvojil najvišjo goro sveta Mount Everest in tako postal najstarejši slovenski alpinist na vrhu sveta.
»Petinosemdeset let alpinizma je na razstavi razdeljenih na več časovnih obdobij in pri vsakem je poudarjeno tisto, kar je bilo za posamezno obdobje najbolj značilno – posamezniki, njihovi dosežki in razvoj odsekov skozi čas. Materiala se je skozi raziskovanje nabralo ogromno, kar konec koncev priča o bogati zgodovini samega alpinizma na Koroškem,« je pojasnila Andreja Šipek, ki je podatke nabirala od decembra 2021 do marca 2022. Ob tem pa je poudarila tudi, da razstava ne predstavlja celotnega nabora podatkov, vseeno pa lahko služi kot osnova nadaljnjega raziskovalnega dela in dopolnjevanje vseh preplezanih smeri in odprav, ki so jih in jih še bodo organizirali koroški alpinistični klubi.
Tudi Andrej Gradišnik je zagrizen koroški alpinist. Bil je udeleženec številnih odprav v evropska in druga gorstva, njegovo zadnjo odpravo, pot na najvišjo goro sveta, pa si je podaril za prihajajoči šestdeseti rojstni dan. »Lahko rečem, da sem v hribe začel zahajati, še preden sem shodil, sprva na ramenih svojega očeta, pri petih letih pa sem že osvojil Triglav. Da pa bi šel na Everest, dolgo nisem pomislil. Sam verjamem, da velike sanje dobijo pomen šele, ko jih uresničimo, zato sem se odločil, da si uresničim to življenjsko željo,« je motiv za vzpon pojasnil Gradišnik in v nadaljevanju tudi opisal pot, ki pa zaradi težav z opremo ni bila najbolj enostavna.