V hruškah preveč pesticida
Zdravstvena inšpekcija je v hruškah iz integrirane pridelave odkrila preveč pesticida klormekvat, ki ga je sicer dovoljeno uporabljati le za žita.
Kranj – Potrošnike, ki prisegajo na kakovostno in zdravo domačo hrano, je ta teden »pretresla« novica, da je zdravstveni inšpektorat v hruškah sorte konferans, ki jih pridelujejo na kmetiji Bostele na Zdolah pri Krškem, odkril preseženo mejno vrednost pesticida klormekvat. Čeprav zgodba neposredno ne zadeva Gorenjske, je vsekakor resno opozorilo vsem pridelovalcem hrane, ne le sadjarjem, da se z zdravjem in zaupanjem potrošnikov ne splača igrati. Posledice so lahko hude tudi za žep pridelovalcev. Kmetijski inšpektor je namreč kmetiji Bostele odredil umik vseh hrušk iz prodaje, samo v obdobju od 31. marca do 10. aprila jih je petim kupcem (samostojnim podjetnikom in gospodarskim družbam) prodala 5.574 kilogramov. Inšpekcija bo za kmetijo predlagala odvzem certifikata za integrirano pridelavo sadja, agenciji za kmetijske trge in razvoj podeželja pa vračilo denarja, ki ga je kmetija v okviru Kmetijsko okoljskega programa pridobila za ukrep integrirana pridelava sadja. Po zakonu o fitofarmacevtskih sredstvih je za zlorabo tovrstnih sredstev zagrožena kazen za posameznika od 400 do 800 evrov, za podjetja pa od 800 do 20.000 evrov.
Po podatkih ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano sta v Sloveniji dve fitofarmacevtski sredstvi z vsebnostjo klormekvata, to sta Stabilan 460 SL in Cycocel 460. Uporaba obeh sredstev je dovoljena izključno za žita, klormekvat deluje kot rastni regulator, ki preprečuje prehitro rast in s tem tudi poleganje žit. Uporaba na hruškah v Sloveniji ni dovoljena, po podatkih, s katerimi razpolagajo na ministrstvu, pa tudi ne v nobeni državi Evropske unije. Kot še poudarjajo na ministrstvu, mejne vrednosti ostankov klormekvata v žitih ne predstavljajo tveganja za zdravje ljudi.