Raziskovalec risarskih svetov
V galeriji Prešernove hiše in Galeriji Mestne hiše v Kranju je na ogled razstava Risbe in slike akademskega slikarja Vlada Stjepiča.
V osrednjih galerijah Gorenjskega muzeja je od preteklega četrtka na ogled razstava akademskega slikarja Vlada Stjepiča. Rojen je bil v Bosni, kjer se je šolal na tamkajšnji Školi primijenjenih umjetnosti, v osemdesetih letih prejšnjega stoletja pa je končal študij slikarstva na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer živi in dela s statusom samostojnega kulturnega delavca. V Kranj se vrača po dveh letih, saj je leta 2006 na Bienalu mesta Kranja za svoja dela prejel prvo nagrado, tako imenovani Grand Prix. »Vlado Stjepič, zapisan moderni umetnosti in vseskozi odprt sebi in okolju, za svoje likovne stvaritve uporablja različne, tudi neslikarske materiale, kakor mu narekujeta likovna in psihična senzibilnost,« je zapisala umetnostna zgodovinarka Maruša Avguštin, ki dodaja, da je risba, ki jo avtor sicer pojmuje zelo široko, kot temeljno likovno izrazno sredstvo najbolj neposreden izraz njegove življenjske energije.
Večinoma v preteklem letu ustvarjena dela na papirju, slike in risbe so nastala predvsem s postopki risarskega značaja in s postopnim plastenjem, prekrivanjem likovne površine z akrilno emulzijo oziroma polaganjem gaze, klobučnega in riževega papirja, nizanjem drobnih niti odstranjevanjem posameznih plasti. »Z minucioznim kopičenjem tankih niti črnega ali belega bombažnega sukanca, ki nas spominjajo na drobne risarske intervencije, je Stjepič dosegel vtis rastra in strukture blaga,« dodaja umetnostni zgodovinar dr. Damir Globočnik. In kot meni Avguštinova: Stjepič sodi med tiste občutljive in raziskovalno naravnana umetnike, ki želijo svoj notranji svet izraziti na zanje v danem trenutku najbolj relevanten način. Skromnost in pogum, ki ga pri tem spremljata, rojevata duhovno razsežnost njegovih del, ki bodo na ogled do sredine maja.