Model količkov Beijing Olympic se vsekakor dopolnjuje z arhitekturo starega dela mesta Kranja.

Bakla namesto količkov

Medtem ko Interpol, Severni pol in Pol Makartni mrzlično iščejo palice z olimpijskim ognjem, so v Kranju rešili problem starih neustreznih količkov za zaporo prometa.

Iz naših izjemno občutljivih virov pri združenju Z olimpijsko palco v Peking na malco smo izvedeli, da palica, štafeta, bakla, ali karkoli že je, z olimpijskim ognjem, ki trenutno »potuje«, pojma nimamo kje, sploh ni prava palica, ampak nesramno dober ponaredek. Kot nam je na kofet takoj čez cesto naše redakcije pred dobre pol ure razlagal »ne smemo povedat imena«, sicer pa mlajši moški ženskega videza, so že takoj v Atenah, kjer že po tradiciji zakurijo baklo in začnejo simbolični tek iz zibelke olimpijskih iger po vsem svetu do prizorišča iger, le-to ukradli in jo nadomestili s kopijo. Bakla je namreč že pred začetkom svoje poti po svetu prejela veliko nagrado oblikovalski Grand Prix v kategoriji bakle na World exhibition of modern design v avstrijskih Borovljah (Ferlach), kar je na svetovnem trgu horizontalnih objektov močno zvišalo njeno vrednost. V Atenah so palico že iz avtomobila, v katerem so baklo pripeljali do Olimpije, ukradli štirje mladi Grki, preoblečeni v protestnike, ki se zavzemajo za svobodni Tibet, predvsem pa ukinitev kitajskih davkov na spominke iz Tibeta.

Kako dolga je bila pot bakle v Slovenijo in Kranj, vedo samo bogovi z Olimpa. Naj v tem zapisu dodamo le to, da je šla skozi mnogo rok, spalnic in tovarniških obratov, da je vsak prenašalec zaslužil nekaj odstotkov od trenutne vrednosti, ki je tako naraščala iz minute v minuto. Boštjan, zdaj vsaj veš, zakaj delnice Aerodroma tako močno padajo. Samo zaradi olimpijske bakle. Naj te potolažim, dragi Boštjan, zadnje dni se zadeva popravlja, po objavi tega članka pa se je Aerodrom z delnicami celo vrnil na stare tirnice (da, železniška povezava med Brnikom in Kranjem je še vedno aktualna).

Skratka, občinska uprava Mestne občine Kranj je po dolgotrajnem iskanju ustreznih potopnih količkov na obeh vhodih v stari del mesta našla rešitev. Stari količki namreč po estetsko oblikovalski formi niso ustrezali arhitekturi 18. stoletja, na mehko kranjsko dušo so delovali preveč strogo in zapeto in da ne zanemarimo še njihove neodpornosti na pasji urin. Cena, ki so jo v občinski upravi na črnem trgu odšteli za količek (drugi količek in oba na vzhodnem vhodu v mesto so kot kopije izdelali v špenglarstvu Pleh je pleh, d. o. o.), ni znana, slišati pa je, da so potrošili vsa proračunska sredstva, namenjena količkom za naslednjih 54 let. Kranj je kot mesto v celoti z novimi količki pridobil status zaščitenega mesta in je vpisan na seznam svetovne kulturne dediščine.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Slovenija / sobota, 6. januar 2018 / 10:09

Zahteve za novo odmero

Kranj – Od 1. januarja letos velja novela zakona o pokojninskem in invalidskem zavarovanju, po kateri bodo lahko uživalci starostnih ali predčasnih pokojnin pri zavodu za pokojninsko in invalidsko...

Objavljeno na isti dan


Gospodarstvo / ponedeljek, 2. februar 2015 / 16:55

Domelov model dobro deluje

Minuli teden so v Domelu v Železnikih gostili ministra za gospodarski razvoj in tehnologijo Zdravka Počivalška in še nekatere predstavnike vlade.

Kronika / ponedeljek, 2. februar 2015 / 16:28

Po terenu vlačil cela drevesa

Na Okrajnem sodišču v Kranju poteka kazenski postopek zoper razvpitega trgovca z lesom Franca Branka Vodiška, ki mu kranjsko tožilstvo očita kaznivo dejanje uničenja gozda na območju Bohinja.

Tržič / ponedeljek, 2. februar 2015 / 16:27

Prebivalci Ročevnice še v skrbeh

Župan Borut Sajovic je sklical sestanek krajanov Ročevnice, ki tudi zaradi nevestnega dela občinskih uslužbencev pred četrt stoletja lahko celo ostanejo brez funkcionalnih zemljišč, ki so jih krajani...

GG Plus / ponedeljek, 2. februar 2015 / 16:25

Spektakel z duhovnim sporočilom

Po šestih letih premora bodo v Škofji Loki ponovno uprizorili Škofjeloški pasijon, ki ga je leta 1721 napisal loški kapucin pater Romuald Marušič in predstavlja najstarejše ohranjeno dramsko besedilo...

Razvedrilo / ponedeljek, 2. februar 2015 / 16:24

Glasba, ki navdihuje

»V tej glasbeni zvrsti je nekaj posebnega. Človeka res navdihuje,« o narodnozabavni glasbi pravi Aljaž Miklavčič - Oberkrainer, ki na Radiu Kranj pripravlja novo oddajo Domače viže z Aljažem.