Ko zobobol razoroži partizana
V Gorenjskem muzeju so odprli novo muzejsko vitrino, ki je tokrat posvečena svetovnemu dnevu zdravja in kako pomagati pomoči potrebnim.
Kranj - Z muzejsko vitrino so se vrnili v čas druge svetovne vojne in nazorno spregovorili o organiziranosti zobozdravstvene službe v času vojne vihre. Muzejsko vitrino je pripravil muzejski svetovalec France Benedik, ki je za informacijski list pripravil tudi besedilo o razvoju zobozdravstvene službe na Gorenjskem med NOB. Kot je zapisal, se je zobozdravstvena služba v partizanskih enotah začela razvijati precej kasneje kot sanitetna služba, saj je prva zobozdravstvena ekipa pričela delati 14. februarja 1944 v Kamniško zasavskem odredu pod vodstvom zobozdravstvenega tehnika Franceta Janežiča – Petra.
Predmeti, ki so na ogled na razstavi, pričajo o iznajdljivosti človeka, kako se je prilagodil okoliščinam, zato da je lahko olajšal trpljenje soborca. Ročna vrtalka za vrtanje zob je bila pritrjena na puškino cev. Bila je lahka za prenašanje, a predstavljala je strah in trepet, kajti vrteti jo je bilo treba na roke, vrtenje je poganjalo sveder, obratov pa je imela komaj 35 na minuto. Nožna vrtalka je bila dokaj nepraktična za prenašanje, ker je tehtala več kot 25 kilogramov. Na ogled so tudi različne klešče, ki jih je uporabljal kranjski zdravnik dr. Božidar Fajdiga, ter partizanska uniforma. S povečanimi štirimi dokumentarnimi fotografijami iz tistega časa smo skušali ilustrirati ta kruti čas. Odprtja se je udeležilo tudi nekaj akterjev tedanjega časa, med njimi dr. Branko Štangelj in Albina Mežek Mrak, zobna asistentka, s partizanskim imenom Darinka. Kulturni program je obudil čustva vseh prisotnih, saj sta Nejč Slapar s harmoniko in Petra Kejžar zaigrala nekaj znanih partizanskih pesmi, ki jih dandanes ne slišimo več pogosto. Muzejska vitrina bo na ogled do sredine junija.