Janez Stanovnik, dr. Janko Pleterski in Brane Pečelin na predstavitvi zbornika. (Foto: Tina Dokl)

Pokojnemu škofu mir, živim resnico

Včeraj so v Muzeju novejše zgodovine Slovenije v Ljubljani predstavili knjigo z naslovom Škof Rožman v zgodovini, ki jo je izdalo Društvo piscev zgodovine NOB Slovenije.

»Verjamemo, da je na zgodovinskih dokumentih temelječa resnica način za doseganje slovenske sprave in za premostitev nasprotij v slovenskem narodu.« (Janez Stanovnik)

»Zbornik, ki smo ga izdali, je izključno posredovanje relevantnih zgodovinskih dejstev, ki pojasnjujejo vlogo škofa Rožmana in katoliške Cerkve v II. svetovni vojni. To je zbirka zgodovinskih dokumentov in v tem pogledu tudi prispevek k odkriti razpravi o II. svetovni vojni. Verjamemo, da je na zgodovinskih dokumentih temelječa resnica način za doseganje slovenske sprave in za premostitev nasprotij v slovenskem narodu,« je ob izidu knjige za Gorenjski glas povedal predsednik Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije Janez Stanovnik. Na vprašanje, če bi morebitno novo sojenje pokojnemu škofu Rožmanu (sodbo iz leta 1946 je Vrhovno sodišče Republike Slovenije oktobra lani razveljavilo – op. p.) znova potrdilo njegovo krivdo, je Janez Stanovnik odgovoril pritrdilno. Spomnil je na pastirsko pismo pooblaščenega generalnega vikarja in poznejšega ljubljanskega nadškofa Antona Vovka za novo leto 1946, ki ga je 7. aprila letos v izjavi udeležencev foruma za dialog med vero in kulturo v Lovranu pri Opatiji objavil tiskovni urad Slovenske škofovske konference. V njem je Anton Vovk zapisal, da je okupator z izrabljanjem verskega prepričanja pritegnil en del naroda s precejšnjim številom duhovnikov v boj proti drugemu delu, »ki si je takoj na začetku okupacije zastavil nalogo boriti se do kraja proti okupatorju, osvoboditi našo domovino in prispevati znaten delež k velikanskemu naporu zaveznikov, da se stre fašistično nasilje med narodi Evrope in vsega sveta«.

 

V zborniku so objavljeni prispevki dr. Marjana Žnidariča Slovenci v primežu okupacije, kolaboracije in osvobodilnega boja v letih 1941-1945, dr. Spomenke Hribar Politika in pieteta – o rehabilitaciji škofa Gregorija Rožmana, dr. Ljuba Bavcona Poskusi revizije poteka druge svetovne vojne in kriminalizacije narodnoosvobodilnega boja in Nekaj kazenskopravnih informacij o zadevi Rožman, dr. Janka Pleterskega O Rožmanovi vojni in Janeza Kosa Druga pričevanja. Poleg tega v njem lahko preberemo odlomek iz sodbe vojaškega sodišča 4. armade v Ljubljani, ki je 30. avgusta 1946 obsodilo dr. Gregorija Rožmana na odvzem prostosti s prisilnim delom za dobo 18 let, izgubo političnih in državljanskih pravic za dobo deset let po prestani kazni ter zaplembo celotne imovine, zagovor škofa Rožmana in sodbo Vrhovnega sodišča Republike Slovenije z dne 1. oktobra 2007, s katero je bila razveljavljena sodba iz leta 1946.

Dr. Janko Pleterski je o namenu knjige zapisal: »Seveda gre pri tem tudi za vprašanje, ki se danes postavlja v središče pozornosti kot dvom o korektnosti sojenja določeni zgodovinski osebnosti. Zato ostaja težišče opozoril in pojasnjevanja na osebni vlogi in dejanju škofa Rožmana samega. To postavljanje Rožmana v žarišče nima namena kakršnega koli obračunavanja z njim samim, ampak je izsiljeno s postopki, ki mu ne dovolijo spoštljivega miru. Za nobeno ceno nočejo človeka pustiti v zgodovini, marveč skušajo iz njega kovati orožje za svoje današnje politične boje, ga za te boje popredmetiti v nekakšnega bojnega ovna. Izbrani dokumenti naj olajšajo današnjemu bralcu ali bralki, da sama najdeta oporne točke za svoje lastno doumevanje te zgodovine in tega z njo povzročenega procesa.«

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Mularija / sreda, 18. april 2018 / 10:50

Hitri pri računanju

Drugega slovenskega tekmovanja v brainobrainu na Gospodarskem razstavišču v Ljubljani Brainobrainfest 2018 se je udeležilo tudi šestnajst otrok iz Brainobrain centra Kranj.

Objavljeno na isti dan


Nasveti / nedelja, 27. november 2016 / 14:30

Adventni venec

December. Pogledujem v zvezek, v katerega je moja mama s kaligrafsko pisavo vpisovala recepte za vsak dan in vse praznike. Oživijo spomini, ki dobijo barvo, zvok in glasove ter zadišijo. Poljubčki...

Zanimivosti / nedelja, 27. november 2016 / 14:23

Čistoča javnih stranišč

19. novembra smo obeležili svetovni dan stranišč. Po podatkih Statističnega urada je pri nas še leta 1971 dostop do notranjega stranišča v stanovanju imelo le 54 odstotkov ljudi, danes pa...

Kranj / nedelja, 27. november 2016 / 13:11

Izbira najboljše(ga)

Direktorji oziroma ravnatelji javnih zavodov so menda sila pomembni vodilni možje (in ženske). Tudi v kranjski občini je tako. Marsikdo se še spomni afere, ko so pred leti izbirali novega...

Razvedrilo / nedelja, 27. november 2016 / 13:00

Vaiana in zadnji preživeli

Plesno obarvana oceanska zabava je navdušila, veliki finale prvega slovenskega Survivorja bo naslednji teden, preddvorski folklorniki pa vabijo na letni koncert že danes.

Gorenjska / nedelja, 27. november 2016 / 12:52

Straniščna metlica Domžalam

Društvo za kronično vnetno črevesno bolezen je ob svetovnem dnevu stranišč že osmo leto zapored razglasilo zmagovalce akcije Naj javno stranišče. Gorenjska javna stranišča se niso izkazala najbolje.