Preden robida zacveti, naberimo liste za čaj.

Robidovo listje kot pravi čaj

Robidovo listje se, skupaj z malinovim in jagodovim listjem, nadvse obnese za mešanice domačih čajev, ki jih pijemo za žejo. Dobro denejo tudi pri obolenjih črevesja otrok in šibkih oseb in ustavljajo drisko.

Robidovo listje je tudi zanimiv nadomestek za pravi čaj. Mlade liste robide (Rubus fruticosus) nabiramo pred cvetenjem, to je med aprilom in junijem. Sušimo jih hitro in v senci. Zelo so primerni za domače čajne mešanice, ki jih za žejo in zdravje pripravimo sami, zato jih naberimo nekaj več. Ta čaj poseka vsakega drugega, tudi ruskega, je menil Simon Ašič. Na slastne plodove, ki so odlično hranilo za kri in uspavalo za ljudi s krhkimi živci, pa bomo nekaj mesecev še počakali in jih nato uživali na vse načine – sveže, vložene, v soku, vkuhane v marmeladi …

Užene drisko

V ljudskem zdravilstvu so robidovi listi zelo cenjeni. Čaj iz listov je blago sredstvo pri vnetjih sluznic prebavnega trakta, povezanih z driskami. Koristili naj bi tudi zoper krvavo drisko in drisko dojenčkov. Tega čaja in njegove mešanice naj zatorej ne pijejo ljudje, ki trpijo zaradi zaprtja. Dobro naj bi del tudi pri belem toku.

Odpravi kožne bolezni

V ljudskem zdravilstvu prisegajo tudi na to, da čaj iz robidovih listov učinkovito čisti kri in tako ugodno vpliva na kožne bolezni, izpuščaje in lišaje. Poleg tega lahko s tem čajem tudi izpiramo kožo in rane. Ali pa ga uporabimo kot grgralo pri hripavosti in kašlju. S toplim poparkom listov izplakujemo usta zoper afte v ustih in bolne dlesni. Čaj naj bi zdravil tudi hemoroide in vročino. Včasih so čaj iz listov svetovali ženskam pred porodom, ker naj bi mehčal porodne poti.

Pripravimo čaj

Zdaj, ko vemo, kdaj in kako nam bo koristil in da se bomo z njim, če drugega ne, vsaj odžejali, poglejmo postopek priprave čaja. Ker gre za liste, se odločimo za poparek: eno do dve žlici posušenih listov prelijemo s skodelico vrele vode, pustimo pokrito stati deset minut in nato precedimo. Če ga pijemo zoper želodčne in črevesne težave, ga ne sladkamo, v drugih primerih pa ga lahko ponudimo z medom in limono.

Zmešajmo ga z drugimi listi

Prav dostojno lahko robidove liste mešamo z malinovimi (Rubus ideus) in jagodnimi (Fragaria vesca) listi. Ene in druge uporabljamo podobno kot robidove. Mešanica vseh teh listov je primerna za žejo, zdravi pa tudi obolenja črevesja otrok in slabotnih oseb. Če želimo, da bo čaj še bolj okusen, omenjenim listom po želji dodamo še brinove jagode (Juniperus communis), materino dušico (Thymus pulegoides), jabolčne krhlje in lupine, suhe maline, žajbelj (Salvia officinalis) ali še mnoge druge rastline.

Nadomestek za pravi čaj

Dr. Katja Galle-Toplak v knjigi Zdravilne rastline na Slovenskem piše, da v knjigah večkrat najdemo navodila za pripravo fermentiranih listov, ki so jih v časih pomanjkanja uporabljali kot nadomestek za pravi čaj. Ravnamo takole: en del robidovih in tri dele malinjakovih listov, ki smo jim odstranili peclje, pustimo, da ovenijo. Približno po enem dnevu jih zmečkamo z rokami ali pa jih naložene v več plasti močno povaljamo z valjarjem za testo. Naložimo jih med mokre krpe in jih dva dni hranimo na toplem mestu (30 stopinj Celzija). Skrbimo, da krpe ves čas ostanejo vlažne. Pri tej fermentaciji postanejo listi črnikasti in dobijo prijeten vonj. Po končani fermentaciji jih hitro posušimo. Hranimo jih v dobro zaprtih posodah. Takšen čaj ima zaznaven okus po pravem čaju, vendar ne vsebuje alkaloidov, ki delujejo poživljajoče. Primeren je za otroke in vse, ki pravega čaja ne prenesejo. Tako lahko fermentiramo tudi liste gozdnega jagodnjaka ali črnega ribeza (Ribes nigrum).

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Nasveti / torek, 13. januar 2015 / 12:58

Tanja odgovarja

Spoštovana ga. Tanja! Najprej najlepša hvala za vaš odgovor. Sporočam vam tudi, da se je zadeva razpletla točno tako, kot ste napisali. Kljub temu se počutim nekako izpraznjeno, pa vas pro...

Objavljeno na isti dan


Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Varuhinja človekovih pravic na obisku

"Župan nam je tako lepo predstavil občino, da sem si kar zaželela, da bi prišla živet sem ...," je dejala Zdenka Čebašek Travnik, varuhinja človekovih pravic po obisku na Jesenicah.

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Na Jesenicah trije ministri

V okviru vladnega obiska Gorenjske so se ministri mudili tudi na Jesenicah. Nova zdravstvena ministrica Zofija Mazej Kukovič je obiskala Visoko šolo za zdravstveno nego in Splošno bolnišni...

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Janez Janša na Radiu Triglav

V pogovoru z Romano Purkart je spregovoril o aktualnem dogajanju.

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Najlepši balkoni v občini Jesenice

Priznanje za najlepše gorenjske nageljne je prejela Frančiška Noč iz Javorniškega Rovta, v kategoriji večstanovanjskih stavb Nadja Lešnjak s Hrušice, v kategoriji stanovanjskih hiš pa Mojca Grilc z Bl...

Splošno / ponedeljek, 24. september 2007 / 07:00

Ni mi všeč, da je država prodala Acroni

"Železarna je vitalnega pomena za Jesenice, in če smo bili do sedaj sposobni prebroditi vse krize, pa smo na koncu izredno uspešno podjetje nesmiselno in poceni prodali," pravi občinski svetnik Borut...