Hospic ne more dodati dni tvojemu življenju
Poslanstvo društva je prisluhniti duhovnim, psihosocialnim in fizičnim potrebam umirajočih bolnikov in njihovih svojcev, ne glede na njihovo versko prepričanje.
V ustvarjenem zaupanju, odprtem odnosu izkušeni tim zadovoljuje bolnikove potrebe v največji možni meri. Prizadeva si ustvariti razmere za čim bolj kakovostno življenje umirajočega bolnika do njegovega zadnjega trenutka. Po izgubi bližnje osebe ponudi oporo žalujočim. Spremljanje in pomoč je za bolnike brezplačna, kar sodi v osnovno filozofijo hospica. Društvo z različnimi pristopi spreminja odnos do umiranja, smrti in žalovanja v slovenski družbi. V ta namen izdaja strokovno literaturo in na številnih učnih delavnicah in predavanjih usposablja strokovne delavce, laike in prostovoljce.
Ves čas našega delovanja si prizadevamo udejanjiti naš moto in resnično biti ljudem blizu v težkem času. Bolezen, umiranje in smrt so nepreklicno del življenja - nikogar ne obidejo. Prav v tem času smo ljudje še posebej potrebni podpore, pomoči, razumevanja in človeške bližine. In naše poslanstvo je resnično v službi človeka in zanj. Želimo, da bi nas ljudje še bolje spoznali in v stiski našli pot do nas.
Slovensko društvo Hospic je nevladna, neprofitna, humanitarna organizacija, ki izvaja program celostne oskrbe umirajočega bolnika in njegovih svojcev.
Namen in cilj je doseči najboljšo možno kvaliteto življenja v zadnjih dneh, tednih in mesecih tam, kjer bolnik živi. Pri tem je bistveno zadovoljevanje vseh bolnikovih potreb, tako fizičnih, čustvenih, socialnih in duhovnih. Pomembno je, da znamo slišati in čutiti, kaj bolnik želi, in njegove želje spoštovati. Bolnik pričakuje:
- da ga ne bomo pustili samega,
- da mu bomo lajšali bolečine,
- da bo lahko ohranil človeško dostojanstvo do konca,
- da ima okrog sebe ljudi, ki upajo z njim,
- da bo smel odločati o sebi,
- da lahko govori o vprašanjih smisla, krivde in upanja,
- da se bo smel posloviti,
- da mu bomo dovolili, da umre – kar pomeni preprosto spoštovanje človekovega življenja, ki se počasi izteka.
Za oskrbo umirajočega bolnika in svojcev skrbi interdisciplinarni tim: zdravnik, medicinska sestra, koordinator družine (socialni delavec, psiholog) in prostovoljci.
Tudi na Gorenjskem deluje že nekaj let območni odbor hospica, ki ima sedež v Domu dr. Franceta Berglja na Jesenicah. V naši pisarni na C. Staneta Bokala 4 nas lahko obiščete osebno ali pokličete po telefonu št. 04/58 34 128. Poleg tega lahko v primeru, da potrebujete našo pomoč ali svetovanje pri svojem hudo bolnem svojcu ali osebni razgovor v času žalovanja, pokličete na številko: 051/416 421 vsak delovni dan od 8. do 14 ure, v nujnih primerih tudi kasneje. Gorenjski območni odbor poleg pomoči in svetovanja organizira tudi predavanja in izobraževanja za nove prostovoljce in druge, ki želijo kaj storiti za svojo osebno rast v odnosu do umiranja in žalovanja, ter pri premostitvi teh težkih človekovih preizkušenj. Ker prebivalci Gorenjske, predvsem občin Radovljica, Jesenice, Bled, Žirovnica in Kranjska Gora premalokrat želijo pomoč hospica, smo sodelavci hospica vedno bolj prepričani, da predvsem tudi zaradi tega, ker imajo premalo informacij ali pa zaradi napačnega odnosa do smrti in soočenja z izgubo. Družina z umirajočim bolnikom je zelo ranljiva in prav hospic pomaga, da bi ljudje do zadnjega trenutka živeli čim bolj kvalitetno.