Na rolerjih malo drugače
Drsenje po kovinskih, lesenih, betonskih ograjah in izvajanje raznih trikov v urbanih naseljih. Vse to se imenuje agresivno rolanje, ki nekaterim mladostnikom pomeni ne zgolj preživljanje prostega časa in druženje, temveč tudi tekmovalno zvrst športa.
Rolanje smo pri nas prvič zasledili v začetku devetdesetih let, ko so se na našem trgu prvič pojavili rolerji, ki so nekakšni nasledniki kotalk. Takrat smo bili priča pravemu razcvetu rolanja med vsemi generacijami in nekaterim je to pomenilo le rekreacijo, drugi pa so vzeli zadevo precej bolj resno, tekmovalno. V osnovi se rolanje še vedno loči na rekreativno, hitrostno in agresivno rolanje. Prav slednja zvrst je izredno zanimiva za tiste, ki si želijo malce več adrenalina, voziti malo izven ustaljenih tirnic in biti včasih več v zraku kot na trdnih tleh ter tudi izkusiti na lastni koži ali kosteh kakšen padec in bližnje srečanje z asfaltom in betonom. Eden izmed teh navdušencev je zagotovo devetnajst-letni študent iz Begunj Andraž Teran, ki se je na rolerje prvič postavil pred osmimi leti, do danes pa prevozil že vse vrste ograj, stopnic in ostalih ovir, ki se nahajajo v urbanih naseljih.
»Raje imam drsenje po ograjah, kot pa denimo kakšne dolge in visoke skoke, ki so lahko precej nevarni za poškodbe kolena, saj so pritiski zelo veliki. Pri vseh zvrsteh agresivnega rolanja moraš imeti določene akrobatske sposobnosti in obvladovati padce, ki so del tega športa. Večjih poškodb na mojo srečo zaenkrat še nisem imel,« o agresivnem rolanju na kratko pove Andraž, ki je med drugim tudi član Alternativnega športnega in kulturnega društva Deska, ki lokalno na Gorenjskem skrbi za razvoj tega športa in ureja t. i. skate park v Lescah. Večina članov se s tem športom ukvarja predvsem iz navdušenja, želja pa je, da bi se v prihodnje v čim večjem številu udeleževali tudi tekmovanj. »Ne rolamo zgolj na Gorenjskem in se večkrat odpravimo tudi drugam po Sloveniji. Nova Gorica, Idrija, Ljubljana so le nekateri izmed naših »postajališč«, kjer se zbiramo,« še pove Andraž, ki zanimivo kot zaščitno opremo uporablja le ščitnike, ki varujejo golenico in piščal, saj je ta del telesa najbolj izpostavljen udarcem. Ta zvrst športa je res za tiste, ki imajo dobre akrobatske sposobnosti.