Krokarji napadajo jagnjeta
Krokarji so lani na Zgornjem Gorenjskem pokončali 21 jagnjet. V zavodu za gozdove si ob zahtevah za izredni odstrel želijo hitrejši odziv ministrstva za okolje in prostor.
Bled – Ko so v blejski območni enoti Zavoda za gozdove Slovenije pred nedavnim predstavili javnosti poročilo o delu zavoda in stanju gozdov, so izpostavili tudi navzočnost zavarovanih velikih zveri – medveda, risa in volka pa tudi drugih zavarovanih živalskih vrst. Javnosti je, denimo, bolj malo poznano, da na blejskem območju pa tudi drugod v Sloveniji delajo precejšnjo škodo krokarji. Na blejskem območju so lani pokončali 21 jagnjet, večino na pašniku na Stari Pokljuki. »V zavodu se prizadevamo, da bi v takšnih primerih hitro dobili odločbo za odstrel, vendar ima ministrstvo za okolje in prostor zelo dolg odzivni čas. Izdati odločbo po enem mesecu je neučinkovito, saj rejci ovc trop že premaknejo na drugo območje ali je čas kotitve že mimo,« je dejal Andrej Avsenek, vodja blejske območne enote zavoda za gozdove, in pojasnil, da so v zavodu lani dvakrat dali na ministrstvo vlogo za izredni odstrel krokarjev. Prvo vlogo jim je ministrstvo zavrnilo, drugo je izdalo potem, ko so kmetje drobnico že umaknili v hleve. Škoda po krokarju je še večja, kot kažejo uradni podatki, saj nekateri rejci zaradi neurejene paše niso opravičeni do odškodnine.
Poleg krokarja povzročajo na Zgornjem Gorenjskem škodo tudi velike zveri. Lani so beležili rekordno število znakov navzočnosti rjavega medveda, največ na območju Spodnjih bohinjskih gora. Na Pokljuki so se zadrževali trije medvedje. Manjši medved je na Pokljuki in Mežakli napadal drobnico in goveda, na Jelovici so opazili medvedko z mladičem, ki jo »obtožujejo« tudi napada na koze na planini Tamare. Ris je na območju nad Dovjim močno zmanjšal številčnost srnjadi, predvsem mladičev, na območju bohinjskega Podjelja se je »spravil« na jagnje in na divjad. V začetku decembra so v snegu na Soriški planini opazili sledi volka, le nekaj dni kasneje so na Pokljuki našli pokončanega muflona (Lepa kopišča) in ovco (planina Klek), odtlej skoraj vsak teden beležijo napade na divjad.