Steklina spet na pohodu
V zadnjem času so pristojne veterinarske službe spet zaznale več primerov okužb živali s še vedno neozdravljivo in smrtno nevarno virusno boleznijo steklino.
Medtem ko so lani v vsem letu bolezen ugotovili le pri treh živalih, so letos odkrili že 13 primerov stekline. Da bi zmanjšali možnost okužbe domačih živali in človeka s steklino, je med drugim predpisano tudi obvezno zaščitno cepljenje za vse pse, starejše od treh mesecev. Obenem se je treba izogibati neznanim živalim, saj se človek lahko okuži ne samo z ugrizom, ampak tudi preko drugih ranic in s slino. Steklo žival je mogoče prepoznati po tem, da izgubi plahost, zato se lahko sredi dneva pojavi v naselju. Žival je napadalna, zaradi paralize okončin se težko premika, zaradi težav pri požiranju pa se pretirano slini, navajajo pri republiški veterinarski upravi. Na omenjene znake stekline je zato treba biti pozoren tudi pri domačih živalih. Živali, ki jih niso cepili proti steklini, je namreč ob stiku s steklo živaljo treba usmrtiti. Pri okuženih domačih živalih se naglo spremeni vsakdanje obnašanje. Postanejo lahko napadalne in nemirne ali pa pretirano umirjene. Izgubijo apetit in besno grizejo ali požirajo različne predmete. Prav tako je opaziti pretirano slinjenje, dlako imajo naježeno, pride do paralize mišic okončin, zaradi česar se težje premikajo.
Steklina je smrtno nevarna bolezen toplokrvnih živali, ki se s slino okužene živali prenaša na drugo žival ali človeka. Povzročitelj je virus, ki prizadene osrednji živčni sistem. Glede na izvor okužbe ločimo gozdno steklino, ki jo prenašajo divje živali, v našem okolju zlasti lisice, pogosto pa tudi srnjad, kune in divje svinje, ter mestno steklino, ker jo prenašajo domače živali, predvsem psi in mačke. Okužijo pa se lahko tudi druge domače živali, kot so govedo, konji, ovce, zajci, svinje, zelo redko pa tudi perutnina. V Sloveniji se sicer steklina pri ljudeh ni pojavila že več kot pet desetletij, vendar prisotnost virusa pri živalih predstavlja stalno ogroženost tudi za ljudi.