Usposobljeni prvi občinski redarji
V sredo so na policijski akademiji v Tacnu podelili priznanja prvim 34 občinskim redarjem, ki so strokovno usposobljeni za opravljanje redarske službe v skladu z novo zakonodajo, ki redarjem daje širša pooblastila kot doslej.
Tacen - Občinski redarji so morali opraviti trimesečni osnovni program usposabljanja iz sedmih strokovnih področij, ki ga je izvedla policija. »V okviru usposabljanja smo poslušali več kot deset predmetov, med drugim smo se učili tudi borilnih veščin oziroma samoobrambe in socialnih veščin, večina predmetov pa se je dotikala stroke. Kakšen bo odziv občanov na naša razširjena pooblastila, pa bomo še videli,« sta dejala Mihael Čuk in Vinko Čuden iz občinskega redarstva Občine Bohinj, dva od redkih gorenjskih občinskih redarjev, ki so usposabljanje že opravili. Ta čas se usposablja že druga skupina, v kateri je 43 redarjev. Takšno usposabljanje morajo do konca letošnjega leta opraviti vsi občinski redarji, katerih je v Sloveniji okoli 130.
Z uveljavitvijo zakona o občinskem redarstvu in zakona o varstvu javnega reda in miru se je sicer obseg nalog občinskih redarjev kar precej povečal. Zakon o občinskem redarstvu v 3. členu tako določa, da občinski redarji nadzorujejo varen in neoviran cestni promet v naseljih, varujejo ceste in okolje v naseljih in na občinskih cestah zunaj naselij, skrbijo za varnost na občinskih javnih poteh, rekreacijskih in drugih javnih površinah, varujejo javno premoženje, naravno in kulturno dediščino ter vzdržujejo javni red in mir. Skladno z zakonom o varstvu javnega reda in miru pa lahko občinsko redarstvo kaznuje nedostojno vedenje, beračenje na javnem kraju, uporabo nevarnih predmetov, poškodovanje uradnega napisa, oznake ali odločbe, pisanje po objektih, vandalizem, nedovoljeno kampiranje, uporabo živali in neupoštevanje zakonitega ukrepa uradnih oseb.
Njihovo delovno področje se širi tudi po zakonu o varnosti cestnega prometa (ZVCP), saj občinski redarji po njem izvajajo nadzor nad ustavljenimi in parkiranimi vozili ter ovirami v naselju, izvajajo nadzor nad ravnanjem udeležencev cestnega prometa v območju umirjenega prometa in območju za pešce ter ugotavljajo kršitve iz 113. člena ZVCP o varstvu cest in okolja v naselju in občinskih cest zunaj naselja. Te naloge je v preteklosti izvajala policija in jih bo tudi naprej, saj uveljavitev zakona o občinskem redarstvu ne pomeni tudi prenosa določenih nalog javne varnosti s policije na občinsko redarstvo.
Državni sekretar na notranjem ministrstvu Zvonko Zinrajh je dejal, da so občinski redarji nova kvaliteta na področju varnosti v slovenskem prostoru, zato bodo kot novost morda sprva deležni tudi javno izraženih dvomov in zavračanj. »Redarji niste nov represivni organ, pač pa izjemno pomemben člen v varnostni verigi, ki bo zagotovo prispeval k večji varnosti v lokalni skupnosti in širše,« je na podelitvi priznanj dejal Zinrajh.