Za Gorki premalo denarja
Bo projekt Gorki, ki naj bi očistil porečje zgornje Save, sploh mogoče izpeljati?
Kranj – Projekt preskrbe z vodo in čiščenja odpadnih voda v zgornjem porečju Save, ki so ga poimenovali Gorki (Gorenjska komunalna infrastruktura) je na težki preizkušnji, še preden so ga prijavili na razpis za sofinanciranje iz kohezijskega sklada EU. V njem sodeluje 18 občin (ne le z Gorenjske), ki so s pripravo dokumenta identifikacije investicijskega projekta ugotovile, da za gradnjo kanalizacije, čistilnih naprav in vodovodnega omrežja potrebujejo skupno 136 milijonov evrov (od tega za kanalizacijo 103 milijone in za preskrbo z vodo 33 milijonov evrov). Ministrstvo za okolje in prostor (MOP) je za oba dela projekta skupno namenilo zgolj 62 milijonov evrov!
O problemu, da bi lahko z 12 milijoni evrov, ki jih je MOP namenil za gradnjo vodovodnega sistema, uredili zgolj Krvavški vodovod, smo pisali v prejšnji številki Gorenjskega glasa. Vendar enako velja tudi pri gradnji kanalizacije in čistilnih naprav (zgolj kranjska bo s primarnimi vodi stala okrog 25 milijonov evrov!). Zato občine, ki so vključene v projekt, od MOP zahtevajo, da jim za čistilne naprave in kanalizacijske primarne vode nameni vsaj približno 65 milijonov evrov in za primarne vode za preskrbo z vodo vsaj približno 27 milijonov evrov.
»Do tega zneska smo prišli potem, ko smo pregledali vse investicije in v soglasju z občinami izbrali samo najbolj potrebne. Trenutno pa številke kažejo, da bi za potrebe čiščenja Gorenjske dobili zgolj 35 milijonov evrov za kanalizacijo in 7,5 milijona evrov nepovratnih sredstev za preskrbo z vodo. To pa je odločno premalo,« je številke še konkretneje obrazložil Bogo Filipič, direktor Regionalne razvojne agencije Gorenjske. Skrčene investicije danes pomenijo gradnjo novih petih čistilnih naprav, 160 kilometrov kanalizacije in 120 kilometrov vodovodnega omrežja. Da bi to lahko uresničili, so župani sprejeli sklep, da bodo začeli lobirati in pritiskati na vse, ki določajo vrednost nepovratnega denarja. »Če bi hitro dobili potrdilo s strani države, bi vlogo na razpis lahko oddali v mesecu in pol,« zagotavlja Filipič in dodaja, da bi to pomenilo začetek gradnje v letu 2009, kar je tudi skrajni rok.