Leška zadruga v novih poslovnih prostorih
Ob kmetijski trgovini in upravnih prostorih Kmetijsko gozdarske zadruge Sava bodo v obnovljeni stavbi tudi prostori za kmetijsko svetovalno službo, poslovalnica Deželne banke Slovenije in računovodski servis.
Kot je na slovesnosti ob oodprtju povedal direktor KGZ Sava Emil Peternel, jih je pri prenovi vodila želja po tem, da bi bile tako članom zadruge kot kupcem na enem mestu na voljo različne, a komplementarne ustanove. Zato so v poslovno–trgovski kompleks vključili tudi poslovalnico Deželne banke Slovenije, računovodski servis ter urad Kmetijsko gozdarskega zavoda iz Kranj, v okviru katerega delujejo trije kmetijski svetovalci ter svetovalka za dopolnilne dejavnosti in kmečko družino.
Prostore leta 1984 zgrajene stavbe v Lescah so tako iz nekdanjih 470 kvadratnih metrov povečali na 700 kvadratnih metrov površine in jih popolnoma prenovili. Obnovo so načrtovali tako, da dopušča možnosti nadgradnje dodatnega nadstropja, kamor bi želela prostore krajevne enote Radovljica preseliti tudi blejska območna enota Zavoda za gozdove Slovenije.
Kmetijska zadruga Sava je sicer večino investicij v zadnjih letih namenila predvsem posestvu Poljče, kjer so zgradili nov zbirni center surovega mleka in tako zadostili strogim evropskim in merilom zdravstvene in veterinarske zakonodaje. Delno so prenovili objekte tako v Poljčah kot na posestvu zadruge na Bledu ter v sadovnjaku Resje, predvsem pa so vlagali v prenovo strojnega parka. Prav omenjene investicije so bile osnova za začetek uspešne prodaje mleka na italijanski trg, kamor ta čas dnevno izvozijo 30 tisoč litrov mleka.
Kljub temu da se je število v zadrugo vključenih rejcev, ki oddajajo mleko, iz nekdanjih 400 v zadnjih letih zmanjšalo na 70, se količina oddanega mleka povečuje. Zadruga, ki deluje na področjih občin Radovljica, Žirovnica, Gorje, Jesenice in delno Bled, pa ima zdaj skupaj 150 članov.
Ta čas pa že načrtujejo nove investicije: na posestvu v Poljčah bodo zgradili bioplinsko elektrarno, ki bo proizvajala električno in toplotno energijo, s katero bodo ogrevali rastlinjake in druge objekte. Na posestvu Bled, kjer so z vrtinami našli nahajališča tople vode, pa se v prihodnje ob primarnih dejavnostih želijo usmeriti tudi v turizem.