V prihodnje še več prireditev
Gorenjsko in Škofjo Loko so obiskali norveški mentorji, ki v sklopu projekta Sejem bil je živ svetujejo pri oživitvi starih mestnih jeder.
Škofja Loka – »Ideje kar vrejo. Lahko uresničimo takoj ali pa v naslednjih desetih letih. Predvsem pa čutim energijo, ki jo je treba izkoristiti,« je bila ob delavnici o konceptih oživljanja petih gorenjskih mest, ki sodelujejo v projektu Sejem bil je živ, navdušena vodja projekta Tove Kratteböl. Norveška pomoč, 1,44 milijona evrov vreden projekt je sofinanciran iz Norveškega finančnega mehanizma, je namenjena tako obnovi objektov (v Škofji Loki Sokolski dom), kot tudi svetovanju o oživitvi starih mestnih jeder.
S podobnimi problemi so se srečevali tudi v norveški pokrajini Hedmark, a Norvežani niso le prenesli njihovih idej. »Ne, mi smo tu zato, da postavljamo čudna vprašanja in podajamo predloge, kako rešiti probleme,« je razložila Tove Kratteböl, ki je bila tudi mentorica Škofji Loki. Delo projektne skupine za oživitev Loke ocenjuje kot dobro, saj so organizirali vrsto prireditev, predvsem pa prepričali mestno politiko. »Skrbi me njihova ambicioznost, a pravijo, da drugače ne gre,« je smeje povedala arhitektka Tove, ki se bo v Loko še vrnila.
»Poudarek našega dela je oživitev mesta skozi prireditve, ki jih trenutno financira občina, v prihodnje pa bodo morali organizatorji pritegniti tudi sponzorje,« na očitke o prevelikem finančnem bremenu odgovarja Mateja Hafner Dolenc iz občinske uprave. Lani je bilo glede dogajanja na Placu že bolje, saj so pod okriljem znamke Pisana Loka zaživele poletne prireditve Poletje v Loki in zimski sklop Beli december. Ustvarili so 150 prireditev s približno 40.000 obiskovalci (tudi zaradi obilne promocije), največji obisk je bil ob koncertu Jana Plestenjaka.
Še bolje naj bi bilo letos. S Festivalom stare glasbe bodo poskrbeli za resno glasbo, Sobotne promenade ter veliki poletni in zimski koncerti bodo namenjeni vsem generacijam, pripravili bodo šest delavnic za otroke, osnovne šole se bodo predstavljale na velikem odru Mestnega trga … »Zastavili smo si visoke cilje, vendar upam, da ne preambiciozne. Ko bo obnova Sokolskega doma zaključena, dela tečejo po terminskem planu, bo ta dal nov impulz življenja v mestu. Da bo res tako, pa moramo dati še več besede mladim, ki bi svoje ideje lahko predstavili tudi občinskemu svetu,« je prepričana Mateja Hafner Dolenc.