Med sosedi 82
Urad slovenske vlade za Slovence v zamejstvu in po svetu že nekaj let razpisuje natečaj za najboljša diplomska, magistrska in doktorska dela na temi Slovenci v zamejstvu in Slovenci v izseljenstvu.
Namen natečaja je spodbujanje in nagrajevanje raziskovalne dejavnosti na področju zamejske in izseljenske tematike ter s tem krepitve zavesti o njeni pomembnosti za ohranjanje slovenske identitete doma in na tujem. Imena letošnjih nagrajenk in nagrajencev so povedali v sredo na slovesnosti v dvorani Slovenske akademije znanosti in umetnosti v Ljubljani.
Časopis Novi Matajur, tednik Slovencev v Videmski pokrajini v Italiji, ki izhaja v Čedadu, je objavil zanimivo in spodbudno novico, da se zanimanje Slovencev v Sloveniji za kraje v pokrajini, kjer živijo Slovenci, povečuje. Še posebno v Rezijo prihaja vedno več obiskovalcev iz matične domovine. Zadnje čase jih je toliko, da Rezijani težko sprejmejo vse, ki jih želijo obiskati. Letno pripelje v dolino Rezije okrog dvesto avtobusov iz Slovenije. Prevladujejo šolske in druge študijske skupine, precej pa je tudi izletnikov. Ker Rezijani sami ne zmorejo zagotoviti slovenskih vodnikov po zanimivih krajih v dolini, so prosili za pomoč turistične organizacije v Posočju. Prihodnje leto pa nameravajo Rezijani sami usposobiti nekaj domačih vodičev. Slovence v Italiji so na povabilo njihovih osrednjih organizacij Slovenske kulturno-gospodarske zveze (SKGZ) in Sveta slovenskih organizacij (SSO) obiskali primorski poslanci v državnem zboru, ki se jim je pridružil tudi generalni konzul v Trstu Jože Šušmelj. Sprejel jih je tudi predsednik deželne vlade Furlanije in Julijske Krajine Riccardo Illy. Predstavniki Slovencev v Italiji so pozitivno ocenili svoj položaj, saj tako država kot pokrajina uresničujeta zaščitna zakona, dežela pa je z zakonom priznala obe krovni slovenski organizaciji za predstavnici manjšine. Število ljudi z znanjem slovenščine se mora razširiti, pri čemer lahko veliko pomagajo srečanja mladih z obeh strani meje, obnoviti pa bi kazalo tudi nekdaj tradicionalna srečanja županov obmejnih občin. Zamejci, še posebej mladi, so premalo navezani na Slovenijo. Ta naj bi ponovno razmislila o možnosti vključitve v načrtovano evroregijo, za katero se zavzemajo Koroška in italijanski deželi Furlanija-Julijska Krajina in Veneto. Njen sedež naj bi bil v Trstu.
Med številnimi prireditvami, ki jih načrtujejo Slovenci na Koroškem, bo še posebej zanimiva razstava z naslovom »Tu smo bili doma …«, ki jo bodo odprli v petek, 28. marca, ob 19. uri v Forumu Zarja sredi Železne Kaple. Razstavo pripravlja Slovensko prosvetno društvo Zarja, govori pa o judovski družini Scharfberg, ki se je leta 1930 naselila v Železni Kapli, odkoder so jo nacisti po zasedbi Avstrije marca leta 1938 izgnali.