Najnovejša karta predlaganega območja Triglavskega narodnega parka. V prvem varstvenem območju bo raven zaščite največja, saj bodo prepovedani trganje rastlin, lov, ribolov in paša, gradnja objektov in novih cest, gostinska dejavnost in množične prireditve. V drugem varstvenem območju bo zaščita nižja. Dovoljeni naj bi bili paša, obdelovanje kmetijskih zemljišč, postavljanje senikov, trajnostno gospodarjenje z divjadjo in vožnja s kolesi in motornimi vozili, v Bohinju pa kopanje v jezeru, turistična vožnja z motornim čolnom, umetno zasneževanje Vogla in organizacija prireditev. Prepovedana je širitev kampa. V tretjem pasu pa so obstoječa naselja in je raven zaščite najnižja.

Zakon o TNP pripravljen

Predlagatelj pa ni vnesel stališč Bohinjcev, ki sta jih uskladila ministrstvo in pogajalska skupina občinskih svetnikov.

Bohinj – Predlog novega zakona o Triglavskem narodnem parku je prestal vladno medresorsko usklajevanje in je od torka na seznamu vladnih gradiv v postopku obravnave. Ali so bila v besedilo zakona vnesena stališča, ki jih je na izredni seji v februarju ministru za okolje in prostor Janezu Podobniku predstavil občinski svet občine Bohinja, smo povprašali bohinjskega podžupana Antona Urha.

Povedal je, da je pogajalski skupini štirih občinskih svetnikov, med katerimi je bil tudi sam, uspelo z ministrstvom uskladiti in v zakon vnesti štiri od sedmih stališč. Še vedno pa ostajajo nerešene zahteve glede Fužinarskih planin, kjer se Bohinjci ne strinjajo z razmejitvijo med prvim (najstrožjim) in drugim varstvenim območjem. V predlog zakona ni bila vnesena zahteva, naj se sedež Javnega zavoda TNP prenese na območje bohinjske občine, ki je občina z največjim deležem ozemlja znotraj meja parka. Prav tako ni bila upoštevana zahteva po samostojnem predstavniku občine Bohinj v svetu JZ TNP. Zmotilo pa jih je tudi, da obljubljeno 80-odstotno financiranje v okviru razvojnih spodbud za parkovne občine s strani države ni omenjeno v nobenem členu predloga zakona, čeprav je v uvodu v oceni finančnih posledic novega zakona tako zapisano.

»Na vlado smo že poslali zahtevo, naj takšnega predloga ne da v proceduro,« je povedal Urh in dodal, da so »zelo razočarani, da volja ljudi ni bila upoštevana, ampak je predlagatelj spisal zakon sebi na kožo. Predlog zakona za Bohinj ni sprejemljiv. Sprašujemo se, koliko še velja ministrova obljuba, da zakona, ki ne bo usklajen z lokalnim prebivalstvom, ne bo dal naprej.« Kljub vsemu pa v Bohinju še ne bodo vrgli puške v koruzo, saj bodo lobirali in poskušali manjkajoče zahteve vnesti prek amandmajev.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Edicije / torek, 13. julij 2010 / 07:00

Kranjčanka

Kranjčanka, 13. julij 2010, št. 7

Objavljeno na isti dan


Prosti čas / nedelja, 6. januar 2008 / 07:00

Nova pevka Ela

To nedeljo se bo v oddaji Spet doma na TV Slovenija predstavila pevka Ela, z enim prvih singlov v letu 2008.

Šport / nedelja, 6. januar 2008 / 07:00

Zmaga v Avstrijo, Bogataj znova naš najboljši

Druga tekma zimskega celinskega pokala v Kranju se je končala z zmagoslavjem Avstrijca Bastiana Kaltenboecka, naš najboljši pa je bil na petem mestu Jure Bogataj.

Prosti čas / nedelja, 6. januar 2008 / 07:00

Vrhunska Anja Bukovec

Anja Bukovec je ob pomoči izvrstnega 50-članskega simfoničnega orkestra Simfonika z Vrhnike pod vodstvom Marka Fabianija in ob sodelovanju Jadranke Juras, Vasilija Meljnikova ter Simona Kr...

GG Plus / nedelja, 6. januar 2008 / 07:00

Sedmica: Sodobno suženjstvo

Do začetka osemdesetih let prejšnjega stoletja so stvari potekale kolikor toliko normalno, kar je mogoče imeti za približek naravnega; otroci so se med seboj družili in "zapravljali" čas z igranjem.

GG Plus / nedelja, 6. januar 2008 / 07:00

Šundar na Žirovskem

Kreganje zaradi ljubezni