Zakon o TNP pripravljen
Predlagatelj pa ni vnesel stališč Bohinjcev, ki sta jih uskladila ministrstvo in pogajalska skupina občinskih svetnikov.
Bohinj – Predlog novega zakona o Triglavskem narodnem parku je prestal vladno medresorsko usklajevanje in je od torka na seznamu vladnih gradiv v postopku obravnave. Ali so bila v besedilo zakona vnesena stališča, ki jih je na izredni seji v februarju ministru za okolje in prostor Janezu Podobniku predstavil občinski svet občine Bohinja, smo povprašali bohinjskega podžupana Antona Urha.
Povedal je, da je pogajalski skupini štirih občinskih svetnikov, med katerimi je bil tudi sam, uspelo z ministrstvom uskladiti in v zakon vnesti štiri od sedmih stališč. Še vedno pa ostajajo nerešene zahteve glede Fužinarskih planin, kjer se Bohinjci ne strinjajo z razmejitvijo med prvim (najstrožjim) in drugim varstvenim območjem. V predlog zakona ni bila vnesena zahteva, naj se sedež Javnega zavoda TNP prenese na območje bohinjske občine, ki je občina z največjim deležem ozemlja znotraj meja parka. Prav tako ni bila upoštevana zahteva po samostojnem predstavniku občine Bohinj v svetu JZ TNP. Zmotilo pa jih je tudi, da obljubljeno 80-odstotno financiranje v okviru razvojnih spodbud za parkovne občine s strani države ni omenjeno v nobenem členu predloga zakona, čeprav je v uvodu v oceni finančnih posledic novega zakona tako zapisano.
»Na vlado smo že poslali zahtevo, naj takšnega predloga ne da v proceduro,« je povedal Urh in dodal, da so »zelo razočarani, da volja ljudi ni bila upoštevana, ampak je predlagatelj spisal zakon sebi na kožo. Predlog zakona za Bohinj ni sprejemljiv. Sprašujemo se, koliko še velja ministrova obljuba, da zakona, ki ne bo usklajen z lokalnim prebivalstvom, ne bo dal naprej.« Kljub vsemu pa v Bohinju še ne bodo vrgli puške v koruzo, saj bodo lobirali in poskušali manjkajoče zahteve vnesti prek amandmajev.