Mateja Koležnik v Prešernovem gledališču režira četrtič, po treh sodobnih delih tokrat gledališko klasiko, ki jo je Avgust Strindberg napisal pred več kot sto leti. (Foto: Tina Dokl)

S kom Julija meri moči?

Danes zvečer bodo v Prešernovem gledališču premierno uprizorili Strindbergovo Gospodično Julijo, dramo o strastnem merjenju moči, kot so zapisali v vabilo na predstavo.

Mar režiserke pogosto na vajah v korist študija predstave padajo po odru?

»Absolutno. Tepemo, jokamo, se mečemo po tleh. Vsi režiserji vse naredimo v veri, da bo predstava zato boljša, taka, kot smo si jo zamislili.«

Dobrodošli torej spet v Prešernovem gledališču, kamor od konca devetdesetih prihajate ciklično, na tri, štiri leta. V zadnjih letih ste precej delali tudi v tujini, v Zagrebu, Splitu, na Reki … Ste predvsem razširjali obzorja?

»Motiv za to je izjemno prozaičen. Sem svobodnjak, počasi že v letih in grem delat tja, kamor me pokličejo. Grem za poslom.«

V Splitu ste zelo uspešno postavili dramo A. Čehova Striček Vanja …

»Za to sta dva razloga. Prvič gre za stik z ljudmi, ki jih ne poznaš in jih tako lahko veliko bolj očaraš, enako kot tudi oni tebe. Drugi in bistveni razlog je, da sem končno le prišla do Čehova. Njegova dela imam zelo rada in komaj sem čakala, da mi jih kje ponudijo. Ves čas vaj sem vedela, kako pristopiti k zadevi.«

 

Čehova in Tri sestre pričakujejo tudi igralke v Prešernovem gledališču, tako da če ne prej, čez kaka tri leta …

»Igro smo imeli že v planu, a se zanjo nismo odločili, ker so jo že pripravljali drugi teatri. Lahko bi padli v neko tekmovanje z drugimi predstavami in predvsem v delanje primerjav. Tega ne maram.«

 

Tokrat ste pred stalno ekipo Prešernovega gledališča, igralci, ki jih že dobro poznate. Vloge so tokrat izjemno zahtevne … Kako ste izbirali med igralci?

»Gospodična Julija je tekst, ki me že dolgo preganja, če se ne motim že z akademije. Sploh mi je blizu obdobje, ko sta pisala Ibsen in Strindberg. Ne samo zato, ker imata oba močne ženske like, ne glede na to, ali jih sovražita ali jih imata rada, sta preprosto avtorja, ki me zelo zanimata. Ko sem izbirala pravo igralko za Julijo, sem iskala starejšo, kot si jo je zamislil avtor. Mogoče tudi zato, ker sem sama v letih, ko sem začela več razmišljati o stvareh, ki me doslej niso zanimale. Julija ni razrešila odnosa z očetom, bolj kot ga nosi s seboj, bolj je ta patološki. Prišla je noč, ko si je privoščila preveč, ne zgolj mladostniški zdrs, to je bila posledica patologije, ki jo s seboj nosi iz mladosti kot otrok disfunkcionalne družine. Starejša, kot je, bolj je to na njej opazno. Zato se mi je zdelo, da gre v besedilu za problem človeka, ki ne ve, kam sodi, ker si ne zna postaviti svojih prioritet, ki ni razčistil, kaj od njega pričakujejo njegovi starši. Ne ve, kaj je njegova funkcija, kakšna je njegova vloga in kaj je njegova intima. Zato sem želela delati z igralko, ki nima šele 25 let, ampak z zrelo žensko, ki ji recimo že teče biološka ura.«

 

Odnos ženske višjega sloja s hlapcem je nekoč najbrž bil bolj kontroverzno početje, kot bi to bil danes. Mar niso sedaj odnosi med spoloma povsem drugačni. Včasih se zdi, da ženske vodite igro.

»Mislim, da je povsem enako, da že stoletja veljajo enaki antagonizmi. Zakaj nekaj storimo, zakaj se z nekom zbližamo, za to ni vedno nujna ljubezen. Včasih je to obup, spet drugič maščevanje, včasih želiš napredovati po družbeni lestvici … Iz takih intimnih zbližanj izhajajo različne patologije, ki se lahko na različne načine tudi končajo. To je že stoletja enako. Tako ženske kot moški smo ljudje, ki nas zadane v iste točke, le reagiramo drugače. Zadene enako, le obnašamo se spolu primerno, prav tako stanu, letom, značaju … Pomemben del drame je kot rečeno noč nekega nemogočega razmerja med dvema človekoma, kar pa ni vezano na čas in kraj. Gre za človekova intimna občutja. Julija se v odnos s hlapcem spusti zaradi svoje nemoči. Mislim, da smo ljudje »žleht« samo takrat, kadar smo ogroženi. Ne verjamem, da smo ljudje »žleht« kar tako … To je neki zoprn način obrambe, ko smo obupani.«

 

Gre za komorno predstavo, taka je na nek način tudi scena … Predstava temelji predvsem na dialogih in na igri, mar ne?

»To je komorna igra treh ljudi, ki se v usodni noči zapletejo v nekaj, odkoder ni več vrnitve. Celo igro sem zasnovala na hodniku, saj sem želela nekako pokazati, da se liki iz predstave v prostoru ne morejo umiriti. Nikoli ne vedo, od kod bo kdo prišel, nobeden nima svojega lastnega kotička, zdi se, da so vseskozi na prepihu.«

 

Igralci imajo možnost narediti odlične vloge …

»Zagotovo in to velja za vse tri, tako Vesno Jevnikar, in Petra Musevskega v osrednjih vlogah Julije in hlapca, kot Vesne Slapar kot Kirstin. Vsi trije imajo možnost narediti dobre vloge. Gre le za vprašanje, do kakšne točke razumejo moje gledanje na zadevo in koliko se moje točke identifikacije prekrijejo z njihovimi. V procesu dela moram reči, da so izjemno pošteno kopali in se trudili razumet, kam bi rada povedala. Velikokrat so stopili tudi nase in na svoje želje, zato, da so prišli do tam, kjer zadevo vidim jaz.«

 

Debat na štiri oči ni manjkalo?

»Neskončno jih je bilo. Ker je to kopanje po intimi, takoj ko se vprašaš po tem, kaj počneš drugemu in zakaj to počneš, se ne moreš izogniti ne sebi ne svojim izkušnjam.«

 

Še zdaleč ne predstava le za ženske?

»Ne, že zato ne, ker jo je napisal moški.«

 

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Šport / četrtek, 25. december 2014 / 18:08

Božično-novoletni vaterpolski turnir

Konec tedna bo v kranjskem olimpijskem bazenu potekal tradicionalni božično-novoletni turnir za mlade vaterpoliste.

Objavljeno na isti dan


Kranj / ponedeljek, 20. marec 2023 / 18:15

Na občino s peticijo

Kranj – Predstavniki civilne iniciative Varuhi okolja Besnica so v ponedeljek Mestni občini Kranj predali peticijo s skoraj tri tisoč podpisi proti gradnji hotelov in snežne dvorane pod Sv. Joštom...

Cerklje na Gorenjskem / ponedeljek, 20. marec 2023 / 18:08

Imeli bodo učni čebelnjak

Cerklje – Čebelarsko društvo Cerklje in tamkajšnja osnovna šola bosta prejela učni čebelnjak. »Potrudili se bomo, da bo dobro opravljal svojo nalogo in vlogo pri izobraževanju ter pri promociji čeb...

Kranj / ponedeljek, 20. marec 2023 / 18:07

V Kranju zbirajo pobude za prejemnike priznanj

Kranj – Mestna občina Kranj (MOK) je na svoji spletni strani objavila razpis za priznanja za leto 2023, in sicer za naziv častnega občana, nagrado (MOK), listine o priznanju, velike plakete in veli...

Slovenija / ponedeljek, 20. marec 2023 / 18:06

Gradbeni stroški višji

Ljubljana – V zadnjem lanskem četrtletju so bili gradbeni stroški za nova stanovanja za štiri odstotke višji kot v četrtletju pred tem in za 17,2 odstotka višji kot v istem četrtletju leto prej, ka...

Gospodarstvo / ponedeljek, 20. marec 2023 / 18:03

O izzivih lokalnega gospodarstva

Predstavniki medvoških podjetij so se z županom Nejcem Smoletom pogovarjali o aktualnih vprašanjih razvoja lokalnega gospodarstva.