Štiri koncesije za štiri domove
V Cerkljah, Žireh, Komendi in Kranjski Gori bodo najkasneje do 1. oktobra 2010 odprti novi domovi za starejše.
Kranj – »Vse vloge za pridobitev koncesije na Gorenjskem so bile podeljene, kar kaže, da je bil problem pri nas kot tudi v Ljubljani ogromen in čakalne vrste najdaljše,« petkovo uradno objavo podelitve koncesij za institucionalno varstvo starejših komentira Boris Koprivnikar, predsednik upravnega odbora Skupnosti socialnih zavodov Slovenije. Ministrstvo za delo, družino in socialne zadeve, ki ga vodi Marjeta Cotman, je tokrat podelilo dvajset koncesij.
Podeljene štiri koncesije na Gorenjskem pomenijo, da bo najkasneje do 1. oktobra 2010 na voljo novih 480 mest v domovih za starejše. V Žireh bo dom odprt do 1. decembra 2009 in bo imel 150 postelj, v Komendi bo dom z 52 mesti odprt do 30. junija 2010, dan kasneje bo odprt dom v Cerkljah (150 mest) in 1. oktobra 2010 še dom v Kranjski Gori (128 mest). Poleg teh lahko že letos pričakujemo odprtje dveh domov: v Bohinju bo zrasel dom s šestdesetimi posteljami, odprt bo dom v Naklem, ki ga bo kot dislocirano enoto upravljal Dom upokojencev Kranj.
Koprivnikar odločitev ministrstva pozdravlja, vendar opozarja: »To je zgolj reševanje predolge čakalne vrste za domove, in če bo sistem ostal nespremenjen, bo še hujše.« Meni, da so razmerja med posameznimi vrstami storitev, torej med institucionalnim varstvom in pomočjo na domu, ponudbo varovanih stanovanj in podobno, neprimerna – ali jih je premalo ali pa je cena neprimerljiva. »Domsko varstvo je danes cenejše od pomoči na domu, zato se vsi odločajo za dom,« naval na domove pojasnjuje predsednik. V Sloveniji danes na prosto posteljo v domu čaka petnajst tisoč starejših, na Gorenjskem več kot 1.700 (vsi podatki so na voljo na spletni strani skupnosti).
Na novico o podelitvi štirih koncesij na naši spletni strani se je oglasila bralka iz Združenih držav, katere mama je čakala na prosto posteljo v preddvorskem domu osem let in prej umrla. Trdi, da v domovih zagotovo vladata plačevanje pod mizo in črni trg. »Korupcija je danes vedno dobra tema, vendar me ob toliko čakajočih, ki natančno vodijo evidenco, kdo je pred in kdo za njimi na čakalni listi, to niti najmanj ne skrbi. Plačevanje pod mizo bi namreč takoj odkrili,« odgovarja Boris Koprivnikar.