Na počitnice z avtodomom
Potovanja z avtodomi postajajo vse bolj priljubljena oblika preživljanja krajših ali daljših počitnic. O tem, na kaj moramo biti pozorni pred najemom avtodoma, smo se pogovarjali z Andrejem Sedejem, ki je vrsto let izdajal revijo Avto-dom, za seboj pa ima tudi tisoče prevoženih kilometrov in številna potovanja z avtodomom.
Kot pravi Andrej Sedej, avtodom zagotavlja neodvisno in samosvoje preživljanje počitnic. Posamezniki običajno avtodom najprej najamejo, se s tovrstnim načinom potovanja »zastrupijo« in kar precej se jih kasneje odloči za nakup lastnega avtodoma. Vendar pa je po besedah Andreja Sedeja pred odločitvijo za potovanje z avtodomom potrebnih nekaj priprav. »Nepozabno doživetje se lahko spremeni v pravi polom, če se na pot podate nepripravljeni in nepodučeni. Zapleti z opremo in s tehniko ter nesrečno izbrani kraji za prenočevanje so marsikoga dokončno odvrnili od tovrstnega počitnikovanja …,« pravi sogovornik. Zato je pripravil nekaj nasvetov o tem, na kaj moramo biti pozorni pri najemu avtodoma in kasneje pri potovanju z njim.
»Če ste se odločili za počitnice z avtodomom, kar takoj v akcijo. Za sezonska meseca julij in avgust ste lahko že prepozni. Resni in uveljavljeni ponudniki z večjim številom avtodomov imajo za to obdobje večinoma že vse oddano. Poskusite lahko še pri manjših posojevalcih z enim ali dvema avtomobiloma, v oglasih pa je vedno večja tudi ponudba lastnikov, ki svoj avtodom, ko ga ne potrebujejo, ponujajo v najem,« pravi Andrej Sedej. Ko izbiramo avtodom za najem, je pomembno, da si ne sposojamo razmajanih vozil, saj nam lahko pošteno pokvarijo počitnice. »Resni ponudniki praviloma ne posojajo več kot dve leti starih avtodomov,« poudarja Andrej Sedej.
Zelo pomembno je, da pred najemom preverimo, ali ima ponudnik vse potrebne dokumente, saj nam ob morebitni nesreči zavarovalnica lahko pošteno zagreni življenje, če se izkaže, da smo si vozilo sposodili na črno. »Za vožnjo po tujini potrebujete na AMZS izdano dovoljenje za vožnjo tujega vozila, ki vam ga mora preskrbeti lastnik avtodoma. Najemna pogodba v tujini ni dovolj,« poudarja sogovornik.
Vsak potnik v avtodomu mora imeti sedež s tritočkovnim varnostnim pasom. Med vožnjo je obvezno treba biti pripasan. Hoja po notranjosti in poležavanje na posteljah med vožnjo ni dovoljena in je tudi dokaj tvegana. Dovoljeno število potnikov določa tudi število ležišč, ki pa so različno široka in dolga. Zlata vreden na potovanju z avtodomom je toaletni prostor. »Kako prav vam pride, ko obtičite v prometni gneči, recimo sredi Pariza, morate sami preskusiti ...,« pravi Andrej Sedej. Serijska oprema je pri večini vozil enaka. Priključek za 230 voltov, posode za čisto in umazano vodo, jeklenke za plin, grelnik vode in zraka imajo vsi. K dodatni opremi sodi poleg prtljažnika za kolesa tudi tenda, ki je lahko dopolnjena še s stranskimi stenami. Prestižnejši modeli premorejo še klimatsko napravo in priključke z anteno za televizijski sprejemnik. Dobrodošle so dodatne ključavnice in alarmna naprava.
Kot svetuje sogovornik, je pametno, da se pred izposojo skupaj z lastnikom ali uslužbencem zapeljemo na poskusno vožnjo. »Izposojevalec vas bo tako lahko najbolj nazorno poučil o nevarnostih, ki prežijo na vas zaradi večje višine in širine nadgradnje. Res natančno si skupaj oglejte avtodom zunaj in znotraj, vsako prasko, ki jo opazite, ali madež na oblazinjenem pohištvu pa zabeležite. Na vidno mesto si zapišite telefonsko številko najemodajalca, da ga boste lahko prosili za nasvet, ko se boste znašli pred nerešljivo težavo. Med potepanjem pa imejte vseskozi v mislih, da je avtodom večji od vašega avtomobila, in naj vam pri parkiranju ter pri vožnji skozi ozke prehode in nizke podvoze pomagajo sopotniki.«
Kaj pa cilj potovanja - katere države so po izkušnjah Andreja Sedeja najbolj prijazne do avtodomarjev? Kot pravi, so to Nemčija, Francija, Italija, Skandinavija ... Nekajdnevni zanimiv izlet z avtodomom po Evropi je denimo lahko v Toscano, različne predele Francije, pokrajino ob Renu in Moslu v Nemčiji ... »Kupite si lahko nalepko France Passion, ki omogoča prenočevanje na številnih posestvih in kmečkih turizmih po Franciji, in nalepko Fattore Amico, ki vam odpira vrata dvorišč na italijanskih kmečkih turizmih,« pravi sogovornik.
Zanimiva pa so lahko tudi potepanja po Sloveniji. Andrej Sedej svetuje denimo potepanje po vinskih cestah ali obisk domačih kmečkih turizmov.