Odprli lončarski atelje
V Magušarjevi hiši na Linhartovem trgu bodo lahko prebivali in ustvarjali domači in tuji lončarji.
Radovljica - Stara Magušarjeva hiša z lončarsko delavnico in številnimi umetniškimi dogodki že peto leto sooblikuje kulturni utrip Linhartovega trga. Preteklo soboto so tudi uradno odprli še rezidenčni atelje za lončarstvo, v katerem bodo lahko prebivali in ustvarjali domači in tuji lončarji. »Gre za v svetu uveljavljeno obliko umetniškega ustvarjanja, ki bo tudi staremu mestnemu jedru vdihnila novo energijo,« je prepričan lastnik ateljeja Urban Magušar, ki je svojo lončarsko delavnico iz Ljubljane v Radovljico preselil pred nekaj leti, ko sta mu bili z denacionalizacijskim postopkom vrnjeni hiši starih staršev. »Vse od takrat se lončarskih delavnic, ki jih pripravljam, udeležujejo tudi umetniki iz tujine, predvsem Italije, Turčije in Grčije. Zato sem se odločil, da jim ponudim tudi možnost bivanja in ustvarjanja pri nas,« pojasnjuje. Pravi, da radi prihajajo. »Za mnoge je že samo bivanje v Sloveniji čudovita izkušnja, za Turke in Grke smo ob tem tako rekoč sredi Evrope.«
V hiši je dovolj prostora za opremljene delavnice, nekaj stanovanj in galerijo. »Prostori so majhni, a udobni. Lani smo na vrtu postavili še posebne peči, ki se kurijo z drvmi, tako da lahko prakticiramo t. i. črno peko in pečenje slone glazure,« je še pojasnil. Kot pravi, imamo v Sloveniji malo izkušenj z rezidenčnimi ateljeji. »Nekaj poskusov t. i. art centrov sicer je, na primer v Prekmurju, a se večinoma ubadajo z velikimi težavami z zagotavljanjem denarja za delovanje. Sam imam srečo, da sem lastnik prostorov in zato nisem odvisen od finančnih sredstev od drugod.«
Magušarjeva hiša bo tudi letos poleti prostor živahnega dogajanja: julija bodo pripravili etno-jazz glasbeno delavnico, konec avgusta pa lončarsko šolo, kamor bodo tudi letos povabili umetnike, ki sodijo v sam vrh svetovnega lončarstva. Program bodo popestrili s koncerti, razstavami in drugimi prireditvami.