Rok Gašperšič med svojimi dokumenti

Iskal sorodnika, "našel" zgodovino

Rok Gašperšič, upokojenec iz Mišač,je naredil študijo o zgodovini vasi Mišače in rodbine Ažman, v pomoč pa mu je bil (vsaj na začetku) predvsem internet.

Mišače – In zakaj se je lotil tako zahtevne naloge? »Prvi razlog je bil, da sva z ženo želela poiskati grob njenega starega očeta Antona Pegama, ki je padel v prvi svetovni vojni, k raziskovanju pa je me spodbudilo tudi to, da ženini straši niso veliko vedeli o svojih prednikih,« je pojasnil Rok. Nekaj tovrstnih izkušenj je imel, saj je že oče raziskoval zgodovino železarstva. V največjo pomoč mu je bil v začetku internet, pozneje pa je navezal tudi stike z vojnim arhivom na Dunaju in Črnim križem, mednarodno organizacijo, ki skrbi za podatke o padlih v vseh dosedanjih vojnah.

»Z dolgotrajnim raziskovanjem smo prišli do podatkov, da je stari oče umrl sredi poletja 1919, našel pa sem tudi točno lokacijo pokopa. Povezal sem se namreč z občino v Italiji, kjer je pokopan, in tudi dobil mrliški list pokojnika,« nadaljuje Gašperšič. Vse to ga je spodbudilo k raziskovanju zgodovine Mišač, ravno v tistem času pa se je pojavil tudi ženin sorodnik iz Nemčije, ki je tudi imel mnogo podatkov o rodbini Ažman kot tudi o zgodovini vasi.

»Mišače so bile do ustanovitve fare leta 1788 v mošenjski fari, ki pa je bila ustanovljena že v 11. stoletju. Tudi s pomočjo nadškofijskih arhivov v Ljubljani in drugih virov sem lahko sestavil dokaj točno sliko razvoja Mišač, vse pa je spodbudil ravno priimek Pegam, saj se je pojavljal v različnih oblikah tudi v zgodovini naše vasi,« je povzel svoje raziskovalno delo Gašperšič. Trenutno se ukvarja s predstavitvijo svoje zadnje raziskovalne dejavnosti, zgodovine lovstva v Lipniški dolini, projekt je bil že predstavljen v Kroparskem muzeju. 28. marca pa bo študijo o zgodovini vasi in rodbine Ažman predstavil tudi v KS Srednja Dobrava.

Zgodilo se je


Gorenjski glas: glasilo osvobodilne fronte za Gorenjsko četrtek, 17. februar 1949

Kranj je svečano proslavil stoletnico Prešernove smrti

... V torek, 8. t. m., pa je bila tudi republiška proslava osredotočena na Kranj in sicer na pesnikovem grobu. Te slavnosti se niso udeležili le zastopniki slovenskih ustanov ... 

Kultura / četrtek, 10. maj 2018 / 11:18

Slovenski Nušić navdušil Srbe

Na 35. Nušićevih dnevih v srbskem Smederevu se je Prešernovo gledališče uspešno predstavilo z Nušićevo komedijo Žalujoča družina.

Objavljeno na isti dan


Kamnik / sreda, 12. februar 2014 / 12:55

Žled v Arboretumu uničil skoraj polovico gozda

Volčji Potok – Žled je naredil veliko škodo tudi v Arboretumu, tako v parku kot v gozdu. V parku je teža žledu lomila vrhove dreves in veje. Veliko dreves ima deformirano krošnjo, nekatera...

Gospodarstvo / sreda, 12. februar 2014 / 12:52

V podjetjih utihnili stroji

Zaradi izpada električne energije je prejšnji teden obstala tudi proizvodnja v nekaterih podjetjih.

Kultura / sreda, 12. februar 2014 / 12:51

Praznični recital

Ob praznovanju slovenskega kulturnega praznika je Mešani pevski zbor Musica viva z gosti priredil zborovski recital Človek ne živi samo od kruha.

GG Plus / sreda, 12. februar 2014 / 12:50

Presegajo stereotipe

V četrtek, dan pred uradnimi informativnimi dnevi bodo po vsej Sloveniji pripravili Dan za punce, v okviru katerega v podjetjih pripravijo vodene oglede za dekleta in jim poskušajo na privlačen nač...

Kronika / sreda, 12. februar 2014 / 12:48

Za padec v prepad kriv sam

Družina devetnajstletnika, ki je pred petimi leti na Voglu nesrečno omahnil v prepad, ni uspela z odškodninsko pravdo na ljubljanskem okrajnem sodišču.