Roparjem skupaj šest let
Trije Kranjčani, ki so decembra lani iz bencinskega servisa v Naklem odnesli 1.200 evrov, so bili zaradi ropa obsojeni na tri, dve in leto dni zapora.
Kranj – V petek so na kranjskem okrožnem sodišču na zaporne kazni obsodili tri Kranjčane, obdolžene, da so 14. decembra lani okoli 19. ure oropali Petrolov bencinski servis v Naklem. Še ne devetnajstletni Marko Ilić je prejel kazen dveh let zapora, 22-letni Edin Čaušević tri leta zapora, 26-letni Dragiša Djaković pa je bil zaradi pomoči pri izvedbi ropa obsojen na enoletno zaporno kazen. Vsi trije so očitana dejanja priznali in se jih pokesali, obljubili pa so tudi, da bodo oškodovanemu podjetju vrnili ukradeni denar – 1.200 evrov. Med seboj so si ga sicer porazdelili po 525 evrov za Ilića in Čauševića, 150 evrov pa je po ropu pripadlo Djakoviću.
Storilcem so policisti stopili na prste v začetku januarja, ko so takoj po vlomu v trgovino na Golniku, iz katere je izginila večja količina cigaret, prijeli domnevne storilce. Med njimi je bil tudi Čaušević, za katerega se je kasneje pokazalo, da je sodeloval tudi pri ropu v Naklem. Organom pregona je pri razjasnitvi obravnavanega dejanja najbolj pomagal tretjeobtoženi Djaković, ki je takoj po prijetju spregovoril, medtem ko sta se preostala dva ves čas branila z molkom. Djaković, ki je bil obsojen samo zaradi pomoči pri ropu, je policistom in kasneje preiskovalni sodnici podrobno opisal potek dogodkov, pokazal pa jim je tudi mesto, kjer so zažgali oblačila, uporabljena pri ropu. Pri tem je skušal minimalizirati svojo vlogo, saj je ves čas zatrjeval, da sploh ni vedel, kaj sta storila pajdaša. »Čaušević me je poklical tisto popoldne in mi dejal, naj se ob 19. uri z avtom pripeljem pred cerkev v Naklem. Šele kasneje sta mi povedala, da sta oropala bližnji Petrol,« je zatrdil tudi na glavni obravnavi, čemur pa sodišče ni verjelo, kakor tudi ne tožilka Tanja Frank Eler, ki mu je v obtožbi očitala, da je sostorilca pripeljal v Naklo in odpeljal iz Naklega.
»Upajmo, da je vaše priznanje in obžalovanje iskreno,« je po razglasitvi sodbe dejala sodnica Marjeta Dvornik. Za rop je v kazenskem zakoniku zagroženih najmanj pet let zapora, vendar je senat pri določanju kazni upošteval olajševalne okoliščine, katere je navajalo že sodišče. Pri Iliću, ki je pri ropu odigral ključno vlogo, saj je z nožem pristopil do prodajnega pulta in od uslužbenca zahteval denar, je sodišče tako upoštevalo, da je še rosno mlad in do sedaj nekaznovan. Čaušević, ki je med ropom stražil pri vhodu, je prejel leto dni zapora več, ker je bil v preteklosti že obsojen zaradi premoženjskih deliktov. Ker je ropal v času prestajanja pogojne zaporne kazni, mu je sodišče poleg treh let za rop dosodilo še dodatne štiri mesece. Djakoviću pa je, kot že omenjeno, najbolj pomagalo, da je pomagal pri razjasnitvi dejanja.