Zavračajo očitke o zamudi
Na kmetijskem ministrstvu zavračajo očitke, da zamujajo z izplačili za lanske ukrepe kmetijske politike. Prihodnji teden se bo začela že letošnja subvencijska kampanja.
Ljubljana – Državna sekretarka ministrstva za kmetijstvo, gozdarstvo in prehrano Branka Tome in generalni direktor direktorata za kmetijstvo Branko Ravnik sta v sredo na novinarski konferenci javnosti predstavila stanje v kmetijstvu v lanskem letu, delo vlade in ministrstva na področju kmetijstva, izdajanje odločb o kmetijskih plačilih in priprave na začetek subvencijske kampanje.
Vsa izplačila do 30. junija
Na kmetijskem ministrstvu zavračajo očitke, da zamujajo z izplačili za lanske ukrepe kmetijske politike. Po uredbi Sveta Evropske unije morajo države, članice EU, izplačati neposredna plačila med 1. decembrom in 30. junijem prihodnjega leta ter plačila za kmetijsko okoljske ukrepe in območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje v dveh letih od nastanka obveznosti, slovenska vlada pa se je v korist kmetov odločila, da bo vse »subvencije« izplačala do 30. junija. Agencija za kmetijske trge in razvoj podeželja je doslej za lani izdala okoli 35 tisoč odločb o izplačilu izravnalnih plačil za območja z omejenimi možnostmi za kmetovanje, ostale odločbe za ta ukrep pa bo izdala po tem, ko bo vlada spremenila uredbo in zvišala za izplačilo potrebni znesek za štiri milijone evrov. Uredbo mora spremeniti zato, ker je agencija za ta ukrep prejela več zahtevkov, kot je pričakovala. Odločbe o izplačilu podpor za drobnico bo predvidoma začela izdajati v prvih dneh marca, za neposredna plačila ob koncu marca, za kmetijsko okoljske ukrepe v sredini aprila in za govedo v začetku junija.
Pet razpisov še odprtih
Čeprav približno 1.800 vlagateljev še vedno ni prejelo odločbe o dodelitvi plačilnih pravic, to ne bo vplivalo na število in izplačilo pravic niti na prenos pravic, saj bodo rok za vložitev zahtevka za prenos podaljšali do 31. marca. V okviru priprav na subvencijsko kampanjo, ki se bo začela 5. marca, tiskajo zbirne vloge in navodila, preskušajo delovanje računalniške aplikacije in usposabljajo kmetijske svetovalce. Trije javni razpisi za ukrepe iz programa razvoja podeželja so že zaprti, agencija bo prve odločbe izdala po 17. marcu, odprtih je šest razpisov, med njimi tudi za zgodnje upokojevanje kmetov, za katerega pa je še vedno na razpolago več kot osem milijonov evrov denarja.
Neugodno za živinorejo
Dohodkovni položaj kmetijstva se po prvih ocenah lani kljub občutnemu zvišanju stroškov kmetijske pridelave in prireje ni poslabšal, občuten padec cen kmetijskih pridelkov je nadomestila rast proračunskih podpor. Število kmetij se je še rahlo zmanjšalo, stalež živine je bil dokaj stabilen, obseg kmetijske pridelave pa je bil večji kot leto prej. Ekonomske razmere so bile dokaj ugodne za rastlinsko pridelavo in neugodne za živinorejo, še v posebno težkem položaju so bili rejci prašičev. Stroški prireje so, odvisno od načina reje, v zadnjem letu porasli za 11 oz. 24 odstotkov, odkupne cene pa so ostale nespremenjene ali so se celo znižale.