O nasilju za zaprtimi vrati
V petek so na kranjskem sodišču za zaprtimi vrati zaslišali nekdanjo partnerico Zorana Sodje iz Tržiča, obtoženega, da ji je lani omejeval svobodo gibanja. Danes bo predvidoma znana tudi sodba.
Kranj – Danes bodo na Okrožnem sodišču v Kranju najverjetneje zaključili sojenje zoper 36-letnega Tržičana Zorana Sodjo, ki je obtožen, da je med 20. julijem in 13. septembrom lani svoji partnerici omejil svobodo gibanja. Po navedbah obtožbe naj bi se nad nekdanjo partnerico fizično in psihično izživljal. Med drugim naj bi jo z likalnikom opekel po kolenih in po rokah porezal z nožem. Sodišče je nameravalo oškodovanko zaslišati že na prvih dveh obravnavah, a pred sodnim senatom je spregovorila šele na tretji obravnavi – minuli petek.
Zaslišanje oškodovanke je v petek potekalo za zaprtimi vrati, pred katerimi je ostal tudi obtoženi. Kot je pojasnila predsednica senata Marjeta Dvornik, jo je namreč oškodovanka dan pred glavno obravnavo poklicala po telefonu in pojasnila, da bo na obravnavo prišla, a hkrati prosila, naj je ne zaslišijo v navzočnosti nekdanjega partnerja, ker da se ga še vedno boji. Ker bo govorila o zasebnih zadevah, je zaprosila še za izključitev javnosti.
Tožilstvo se je z obema predlogoma strinjalo, obramba pa jima je nasprotovala. Prisotnost javnosti je utemeljevala z razlago, da mora sodišče oba - oškodovanko in obtoženega – obravnavati enako, zaslišanje v prisotnosti obtoženega pa je bilo po njenem pomembno zaradi soočenja obeh strani. »Želim slišati, kaj bo povedala,« je dejal tudi obtoženi Sodja, ki sicer zanika vse obtožbe, češ da so zrasle v glavi nekdanje partnerice. Sodni senat je sprejel salomonsko rešitev: oškodovanko je zaslišal na samem, nakar je obtoženega z njeno izpovedjo seznanil in nazadnje omogočil, da sta se brez prisotnosti novinarjev še soočila.
Na zadnji glavni obravnavi so zaslišali še nekaj prič, med njimi tudi blejskega zdravnika Leopolda Zonika, osebnega zdravnika obtoženega Sodje in nekaj časa tudi oškodovanke. Prav zaradi nje ga je obramba tudi predlagala za pričo, saj naj bi izpovedal, da je bila oškodovanka večkrat sama v njegovi ambulanti in je tako imela priložnost zdravniku zaupati, kaj ji domnevno počne partner. Zdravnik je senatu pojasnil, kako jo je prvič sprejel, z njo pa je bil tedaj tudi obtoženi, drugič pa je prišla sama, obtoženi pa je sedel v sosednjem prostoru pri medicinski sestri. Po 13. septembru, ko so obtoženega pridržali, pa je bila oškodovanka pri zdravniku vsaj dvajsetkrat. »Vedno je hotela več zdravil, kot pa jih ji je predpisal specialist psihiater,« se spominja zdravnik Zonik, ki je oškodovanko ocenil za samozavestno osebo. Njegova ocena je v nasprotju z ugotovitvami sodne izvedenke psihiatrinje, kar je zmotilo okrožnega državnega tožilca Janeza Palovšnika, ki je zato zdravnika vprašal, ali ima morda psihiatrično znanje. »Nisem dal strokovne ocene, temveč sem jo ocenil, kot bi lahko vsakogar, ki ga poznam,« je odgovoril zdravnik.